Nácik lennének a hupikék törpikék?
„A törpök társadalma a totális társadalom kifejeződése, amely sztálinista és náci jegyeket egyaránt visel magán", írja Antoine Buéno francia író. Könyve, a Le Petit Livre Bleu (Kis Kék Könyv) csak június elején jelenik meg, de a fő mondanivaló már most kiszivárgott: a belga rajzfilmsorozat voltaképpen a gyerekek tudatalattijára hatva próbálta és próbálja meg a náci társadalomszervezési elveket elfogadhatóvá tenni - írja a Heti Válasz.
A szerző szerint a rajzfilmsorozat megerősíti a náci kliséket. Példaként említi az egyetlen lányt, Törpillát, aki éppen szőke hajával „az árja szépség" megtestesítője. Ezzel szemben, véli a szerző, Hókuszpók, akit fekete hajúnak, hajlott orrúnak ábrázolnak, a harmincas évek zsidóellenes karikatúráit idézi. Buéno szerint a rajzfilmsorozat a barát-ellenség-párosításra épül, ahol az ellenség a „zsidós" Hókuszpók, míg a törpök a maguk kék arcbőrével voltaképpen egy rasszista, zárt, rendi társadalmat alkotnak.
A szerző szerint csak súlyosbították azon részek ezt a helyzetet, amelyekben fekete bőrű törpök is szerepeltek, őket ugyanis a „kékbőrű" társadalom nem fogadta be. Szerinte ebben a szélsőjobboldal által ünnepelt autarkia eszméje jelenik meg: az önmagára utalt, önmagába zárt, etnonacionalista ideológia kifejeződései lennének így a törpikék.
Az évek során számos váddal illették már a törpöket: egyesek szerint kommunista utópiát valósítanak meg, jobboldali kritikusok viszont - tekintve, hogy egyetlen női szereplő van csak, és a törpök szexuális életéről sem tudunk meg sokat - látens homoszexualitást véltek felfedezni a történetben, és ezért tartották veszélyesnek azt.