A popzene csökkenti a fájdalmat
"Rengeteg emberrel beszéltünk, akik minden egyes nap fájdalommal élnek. Szerettük volna megtudni, hogy a zenének milyen hatása lehet a fájdalom csökkentésében" - mondta el a kísérletet végző angol LloydsPharmacy egyik gyógyszerésze, Andrew Mawhinney a Daily Mailnek.
A felmérésben tízből négy ember (vagyis 40%) számolt be fájdalmai enyhüléséről néhány zeneszám végighallgatása után, míg a 16 és 24 év közötti fiatalok körében ez az arány 66% volt.
Az 1500 résztvevő 21%-a a popzene, 17%-a a klasszikus muzsika, míg 16%-a a rockzene és az indie mellett tette le a voksát. Akiknél hatott a zenés fájdalomcsillapítás, harmaduk amikor csak tudott, zenét hallgatott, a 40% viszont inkább csak esténként.
A megkérdezettek elmondása alapján a cég összeállított egy listát is a legkedveltebb fájdaloműző dalokról. Az élen Simon And Garfunkel Bridge Over Troubled Water című dala végzett, második Robbie Williams lett az Angels-szel, míg harmadik az Albatross lett a Fleetwood Mac nevű együttes előadásában. Érdekes, hogy a listára felkerült még Elton John Candle In The Wind című dala, mely a néhai Diana hercegnő emlékére született.
Korábbi vizsgálatok amúgy azt mutatták, hogy a stressz és a szorongás tovább fokozza a fájdalmat, így ami képes ellazítani az embert, - és a zene tipikusan ilyen - az képes a fájdalmat is csökkenteni.
A becslések szerint Nagy-Britannia 61 millió lakosából 10 millióan szenvednek krónikus fájdalmaktól. A panaszokat leggyakrabban migrén, daganatos és mozgásszervi betegségek okozzák, ez utóbbiak közül a hát- és a derékfájás, valamint az ízületi gyulladás a legjellemzőbb. Hazánkban például 130 ezer ember életét keserít meg reumatoid artitisz.
Különösen riasztó, de becsült adatok szerint derékfájás 1 millió, migrén szintén 1 millió, tenziós fejfájás pedig 2 millió honfitársunkat érinti rendszeresen kisebb-nagyobb időközönként.