A menzai tálca lenne a diéta sikerének kulcsa?

Talán furcsán hangzik, de olyan jelentéktelennek tűnő dolog is befolyásolja táplálkozási szokásainkat, mint hogy viszünk, vagy nem viszünk magunkkal tálcát ebéd közben. Kutatók szerint tálca használatával kevesebb desszertet és kalóriát fogyasztunk az étkezés során.

Az már régóta ismert tény, hogy mikrokörnyezetünk nagyban befolyásolja, hogy mit és mennyit eszünk, illetve mennyi étel megy a szemetesbe. Brian Wansink, az amerikai Cornell Egyetem fogyasztói magatartás és a táplálkozástudomány kapcsolatát kutató professzora szerint az egészségtudatos táplálkozásban fontos szerep jut olyan egészen apró dolgoknak, mint hogy milyen fény van, szól-e a zene a helyiségben, ahol eszünk, fogyasztunk-e előételt, mekkora a tányérunk és hányfajta étel van rajta, vagy éppen használunk-e tálcát a menzán. A professzor szerint néha már az is elég, ha úgy tudjuk, az étel bio összetevőkből készült, máris szívesebben kóstolnánk meg.

saláta

Néhány egyszerű dolog betartásával sokat tehetünk a tudatos táplálkozásért és ezzel együtt az ideális testsúly elnyeréséért. A szakember azt mondja, 29%-kal kevesebbet eszünk, ha az asztalon csak a tányérok vannak, és az edényeket, fazekakat kint hagyjuk a konyhában.

Az étkezés elején hajlamosak vagyunk többet enni, ezért ha egy könnyű előétellel, mondjuk salátával kezdünk, máris kevesebb kalóriát fogyasztunk. A gyertyafényes vacsora nemcsak hangulatos, de lassítja is az evést, így az agy előbb jelzi a szervezetnek a jóllakottság érzését.

Gondolta volna, hogy a karcsúbb fehérboros pohárból 10%-kal kevesebbet iszunk, mint a kicsit szélesebb vörösboros pohárból? Hangos és gyors ütemű zene hatására többet eszünk, hasonló a helyzet a nagy tányérokkal is. Jó ötlet a hűtőben szemmagasságban tartani az egészségesebb ételeket, és az étkezőasztalra cukorka és édesség helyett inkább gyümölcsöt tenni a kínálótálba.

Brian Wansink és kollégái úgy találták, hosszú távon az is befolyásolja táplálkozási szokásainkat, hogy az iskolai vagy munkahelyi menzán tálcán visszük-e az asztalhoz az ebédünket vagy sem – írja a Daily Mail. A kutatók szerint tálca híján a főételen kívül többnyire csak desszertet viszünk magunkkal, és a salátának már nem jut hely, ráadásul hajlamosak vagyunk jóval több ételt venni, mint amennyit valóban el tudunk majd fogyasztani.

417 egyetemi hallgató vett részt Wansinkék két héten át tartó kísérletében. A fogások ugyanazok voltak, az egyetlen különbséget az jelentette, hogy egyszer tálcán, míg máskor anélkül kapták a diákok a vacsorát. A kutatók aztán összehasonlították a kétfajta étkezést és azt is, mennyi étel ment kárba. Az eredmények azt mutatták, a tálcára átlagosan háromféle fogást tettek (főételt, salátát és desszertet), ezzel szemben a tálca nélküli étkezés során a diákok kezében csak kétféle fogás fért el, és jellemzően inkább a salátát hagyták el. Számszerűsítve: a tálcát használók 92%-kal több salátát fogyasztottak.

A tálca ráadásul összefüggésbe hozható a kevesebb meghagyott étellel is, hiszen ha csak a kezünkben visszük az ételt, igyekszünk többet "raktározni", hogy ne kelljen újabb adagért visszamenni.

A kutatók szerint a menzai tálcának tehát komoly szerepe van az egészéges táplálkozásban, amit tovább lehet fokozni, ha az étkezdék kisebb, ugyanakkor több részre osztott tálcákat használnak. Ennek egyrészt hosszú távon hatása van az emberek testsúlyára, másrészt szignifikánsan csökkenhet a kukába kerülő élelmiszer mennyisége.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.