75 amerikai kutató fertőződhetett meg lépfenével

Mintegy 75 amerikai kutató kerülhetett kapcsolatba élő lépfenebaktérium-törzsekkel atlantai laboratóriumokban – közölte csütörtökön az amerikai járványügyi központ (CDC).

"Ennek nem szabadott volna megtörténnie" - mondta el a Reuters hírügynökségnek Dr. Paul Meechan, a CDC egyik illetékese, majd hozzátette, hogy gondoskodnak róla, hogy minden érintett megkapja a megfelelő gyógykezelést.

Dr. Meechan azt nyilatkozta a sajtónak, egyelőre korai lenne megmondani, hogy a véletlen műve, vagy valaki szándékosan nem tartotta be a lépfene-baktérium inaktiválására vonatkozó előírásokat. Az ügy kivizsgálásában az FBI is részt vesz.

Meechan azt is elmondta, hogy június 13-án derült fény a fertőzésveszélyre, amikor az eredeti, baktériumokat tartalmazó lemezeket meg akarták semmisíteni, és élő baktériumtörzset találtak rajtuk. Mint kiderült, az atlantai, magas biztonsági előírásokkal dolgozó laboratórium más laborokba is küldhetett az aktív mintából.

"Mivel a kutatók azt hitték, a baktérium inaktív, megfelelő biztonsági felszerelés nélkül nyúltak hozzá" - áll a CDC közleményében. A központ szerint hét ember került közvetlen kapcsolatba a veszélyes mintákkal, de a járványügyi központ mindenkinek gyógykezelést tanácsol, aki járt azokban a laboratóriumokban, ahol fennállt a fertőzés veszélye: 75 embernek javasoltak két hónapos antibiotikumos kezelést, illetve a kór elleni védőoltást.

Meechan szerint eddig egyikükön sem észlelték a lépfene-fertőzés tüneteit. A baktérium lappangási ideje általában öt-hét nap, de előfordultak már olyan esetek, amikor a fertőzés után mintegy hatvan nappal jelentkeztek a betegség első jelei. Tipikus tünet lehet a hányinger, hányás, magas láz és a fekélyes bőr. 

Noha a kór gyógytható, ha nem kezdik meg időben a kezelést, halálos kimenetű lehet.

A lépfene vagy anthrax bakteriális fertőző betegség, mely természetes körülmények között minden melegvérű állatot, elsősorban a kérődzőket veszélyezteti, de a beteg állatokkal vagy fertőzött állati termékekkel való közvetlen érintkezés révén az emberben is kialakulhat. Az ember fertőzése a bőrön, a légutakon vagy a gyomor-bélrendszeren keresztül történhet, ennek megfelelően beszélhetünk, bőr-, bél- vagy tüdő-anthraxról - írja az ÁNTSZ.

 

 

 

 

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.