Minden áron nem eladó a lakás

Különbözően ítélik meg a lakásárak idei alakulását a kutatók, az ingatlanforgalmazók és a bankok. A legnagyobb csökkenést az FHB Lakásárindexének összeállítói valószínűsítik: átlagosan 9,3 százalékos esést várnak.

A lakáspiac folytatódó lejtmenetére azúj lakások terén a beruházók tavalyi, tíz százalék fölötti engedményei, valamint a használatba vett és az építeni tervezett lakásokra kiadott engedélyek 26-30 százalékos visszaesése is utal – mondta Harmati László, az FHB Jelzálogbank vezérigazgató-helyettese. A használt lakások piacán a válság az elmaradt üzleteken látszik meg a leginkább: tavaly felére csökkent az üzletkötések száma. A lakóingatlanok valós áresését valójában ezért nem érzékeli még a piac, s nem jelentek meg tömegesen a kínálatban az ellehetetlenült lakáshitelesek ingatlanai sem.

Az FHB év eleji, már akkor is 9 százalékos leértékelődést jósló előrejelzése hatalmas szakmai vitákat gerjesztett – ismerte el a vezérigazgató-helyettes. De a legnagyobb adatbázisra épülő hazai kutatás készítői kitartanak becslésük mellett, az anyag ugyanis nem a kínálati, hanem a tényleges eladási árakat dolgozza fel. Tavaly egyébként az lakóingatlanok reálértéke 10,3 százalékkal csökkent, ám az esés nagyobb is lehetett volna, ha az év végére nem élénkül valamelyest a bankok hitelezési kedve.

A hitelkínálat most már nem olyan szűkös és az árazás is kedvezően alakul, kereslet azonban továbbra sem nagyon van a lakáskölcsönökre. Biztató, hogy a friss béradatok a versenypiacon is emelkedő trendet mutatnak, és az alacsony infláció miatt az ingatlanok reálértékcsökkenése is kisebb lehet. Vásárlói oldalon a várakozások szerint most megjelennek az olyan befektetők, akiknek a betéti kamatok már kicsik, a tőzsde viszont túl kiszámíthatatlan –fogalmazott Harmati.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.