Itt az eddig legjobb hamis húszezres
Azt javasolják, a bankjegyet kétség esetén hasonlítsák öszsze egy vélhetően valódi (bankból, bankautomatánál személyesen felvett) bankjeggyel. Az újfajta hamis húszezresek vízjelképe eltér a valóditól, a vízjel ott ugyanis árnyalatos, s nem határozott vonalakból áll. Emellett a valódi húszezres előoldalán a bal felső sarokban található rejtett képben - a bankjegyet megfelelő szögben mozgatva - az "MNB" felirat található. Pénztárosok számára a kellően fejlett, UV C fényt is használó UV-lámpák megfelelő biztonságot nyújtanak, és nagyító használatával a mikroírás is ellenőrizhető. (Az egyszerű UV-lámpákkal nem vagy csak nehezen szűrhető ki az újfajta hamisítvány.)
Az MNB a bankjegyek biztonsági elemeiről tájékoztató füzetet bocsátott ki, amelynek tartalma az MNB internetes oldalán is megtalálható, "Bankjegy és érme" címszó alatt.
Magyarországon az MNB és az ORFK egybecsengő információi szerint nem tekinthető magasnak az egymillió valódi bankjegyre jutó hamisítványok aránya. Az MNB 2009 harmadik negyedévében 3211 hamis forintot azonosított. 2006-ban és 2007-ben még ennél is többet, majd kissé javult a helyzet, az idén azonban tovább romlott.
Már az euró majdani hazai bevezetésére történő felkészülés jegyében írt alá együttműködési megállapodást Bencze József országos rendőrfőkapitány Simor András MNB-elnökkel. Az ORFK vezetője a Népszabadságnak elmondta: bár ma még nem lehet tudni, mikor lesz az euró hivatalos fizetőeszköz Magyarországon, az ORFK és a nemzetközi vonatkozású pénzhamisítási ügyekben illetékes Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az MNB szakértőinek segítségével már megkezdte a felkészülést.