Rács mögött marad Polanski
A svájci hatóságok tegnap elutasították, hogy óvadék ellenében szabadon bocsássák Roman Polanskit, a szeptember végén, több évtizedes elfogatóparancs alapján őrizetbe vett filmrendezőt. Az igazságügyi szóvivő, Folco Galli ezt az Oscar-díjas művész szökésének eshetőségével indokolta. Svájci szakértők egyébként nem tudtak felidézni esetet, amikor kiadatási ügyben valakit óvadékért szabadon bocsátottak volna a helvét államban.
A 76 éves, lengyel-francia rendező akár hónapokra Zürichben maradhat, amíg ügyvédei a fellebbezési fórumokat végig nem járják: most arra összpontosítanak, hogy a kiadatás nem vonatkozik védencükre, mivel büntetési tétele, amelyet a 70-es években a kiskorú Samatha Geimer megrontásáért róttak ki rá, nem éri el az egyéves szabadságvesztést, és letöltötte büntetését azzal, hogy 42 napot pszichiátriai vizsgálaton töltött, mielőtt elhagyta az USA-t.
Ha Polanskit kiadják, még ha csak pár évre ítélik is, mert megszökött az igazságszolgáltatás elől, ez korára tekintettel akár tényleges életfogytiglant is jelenthet. Sőt a kiadatás sem szükséges ehhez. Egy brit állampolgár, Gary McKinnon ügyvédei például hét éve hadakoznak sikeresen a Pentagon számítógépes rendszerébe való illetéktelen behatolással vádolt védencük kiadatása ellenében, ám ez azt jelenti: McKinnon azóta is rács mögött ül Nagy-Britanniában. Elképzelhető Polanski győzelme is. Ehhez ki kell mondani, hogy a ma már nem élő bíró megszegte a vádalkut annak idején.
A keddi The Wall Street Journal rámutat: a szeptember 11-i terrortámadások óta az USA nagy figyelmet fordít a kiadatási egyezmények jobb végrehajtására. Tavalyra példátlanul sok, 579 fő kiadatását érte el, több mint a kétszeresét a 2000-esnek. Polanski ügye csak a művész ismertsége miatt kap nagy médiafigyelmet, amúgy a rendező "kis hal". Az FBI toplistáján a többi közt egy feltehetőleg Kubában élő fegyveres rabló, egy Mexikóban eltűnt gyilkos és kábítószer-kereskedő, illetve Oszama bin Laden terroristavezér található a többi közt.