A dioxintól a génkezelt növényekig

Arra a kérdésre, hogy van-e összefüggés a PCB, a dioxin, a szintetikus növekedési hormon, a sokféle káros mellékhatással vádolt mesterséges édesítőszerek és a génkezelt mezőgazdasági növények között, kétféle válasz is adható. Az egyik szerint ezekhez a "találmányokhoz" kapcsolódnak az elmúlt évtizedek legnagyobb élelmiszer- és egészségügyi botrányai. A másik még izgalmasabb: a gyártó (vagy az előállítók egyike) minden esetben egy amerikai vállalat, a Monsanto.

Egy francia újságírónő, Marie-Monique Robin arra vállalkozott, hogy összegyűjti a világ egyik legvitatottabb múltú cégéről mindazt, ami szorgos kutatómunkával nyilvánosan megismerhető. A nyomozás gyümölcse, a Monsanto szerint a világ (Le monde selon Monsanto) című könyv a Pallas kiadó gondozásában most jelent meg magyarul, de az eredeti francia kiadás is friss, tavalyi keltezésű. A közel négyezer oldalas, idézetekkel, adatokkal és hivatkozásokkal gazdagon tűzdelt kötet nagyjából száz év történéseit követi nyomon, de az igazán izgalmas epizódok a múlt század 60-as éveitől sorjáznak. A módszer a könyvben írtak szerint mindenütt hasonló: a vállalat tisztában van az éppen soron lévő termék kockázataival, mégis megtesz mindent a piacra dobás, illetve az akadékoskodók elhallgattatása érdekében. Az eszköztárba beletartozik a hatóságok befolyásolása, a vizsgálati eredmények manipulálása vagy elhallgatása, a beépülés, a tudósok "megvásárlása" és a médiát (olykor a legrangosabb tudományos folyóiratokat, mint a Nature vagy a Science) érintő, néha a fenyegetéssel határos nyomásgyakorlás.

A hivatkozott példák közül az egyik legérdekesebb a mexikói kukoricatermelők ügye: a közép-amerikai országban a "hagyományos" fajtákban is kimutatták a Monsanto által előállított transzgének jelenlétét. Ezzel nemcsak az bizonyosodott be, hogy a módosított gének szétterjednek, hanem az is, hogy az átalakított génrészletek teljesen kiszámíthatatlan helyekre épülnek be a növényekben, és így a hatásuk is megjósolhatatlan - mindkét tény ellentétes azzal, amit korábban a biotechnológusok állítottak.

A kötet előszavát író Hegyi Gyula, az Európai Parlament képviselője a sajtóbemutatón kiemelte: a téma Európában, illetve Magyarországon főként a génkezelt növényekkel (GMO) kapcsolatos dilemmák miatt aktuális. Hegyi szerint a GMO-k kérdése a brüsszeli testületeket is megosztja, a trend azonban egyértelmű: a társadalmi ellenállás nő, egyre több tagállam tiltja meg a génkezelt növények termesztését, és várható, hogy egy-két éven belül a jelenleginél lényegesen szigorúbb uniós szabályozás születik. (H. M.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.