belépés belépés | segítség segítség | alkalmazások alkalmazások | RSS RSS | előfizetés előfizetés | akciók akciók Nol.hu | NolBlog | NolTV | Hírmátrix | NolRandi
 
Népszabadság.hu | NolBlog | NolTV 2012. május
26. szombat

Új repülőmotort tesztel a NASA

A párizsi Air Show kiállításon mutatta be a General Electric (GE) a technológiai áttörést jelentő új, környezetbarát sugárhajtóművét. A nyitott rotoros repülőgépmotor a cég 1980-as években megkezdett tesztjeinek folytatása.

Ötvös Zoltán| Népszabadság| 2009. június 25. |nincs komment

nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra

Cikk értékelésBe kell jelentkezni az értékeléshez!

KommentekBe kell jelentkezni a hozzászóláshoz!

HIRDETÉS
Az új hajtómű modellje
Az új hajtómű modellje

Húsz évvel ezelőtt az amerikai cég sikerrel tesztelt a szárazföldön, majd repülés közben egy nyitott rotoros sugárhajtóművet, mellyel a hasonló méretű, de hagyományos hajtóművekhez képest 30 százalékos üzemanyag-megtakarítást értek el. Akkor még nem volt ilyen drága a kerozin, ezért leálltak. Húsz év alatt az üzemanyag jócskán megdrágult, és a klímaváltozás miatt is sokat változott a helyzet. Két évtized után a vállalat az amerikai űrkutatási irodával, azaz a NASA-val közösen újrakezdi a szélcsatornás tesztelést. Átfogó aero- és akusztikai elemzést végeznek, hogy jobban megismerjék a szerkezet valós környezetben nyújtott teljesítményét. A GE és a NASA öszszesen hat különböző forgólapátszettet próbál ki.

A teszteknél két sorban elhelyezett ellentétes forgásirányú forgólapátokat használnak. Az első sorban tizenkét lapátot, a második sorban tíz lapátot helyeztek el. A forgólapátokat kis és nagy sebességű szélcsatornában, szimulált repülési körülmények között is elemzik majd.

A hajtómű lényege, hogy a lapátok nem a házon belül, hanem azon kívül helyezkednek el. A nyitott forgórészes felépítésben két sorban elhelyezett ellentétes forgásirányú és a szokásosnál nagyobb ívben görbített forgólapátok a hagyományosnál nagyobb tolóerőt képesek elérni kisebb energiafelhasználás mellett. A nyitott rotoros hajtómű csak a nyolcvanas években valósulhatott meg, amikor kifejlesztették a karbonszálas technológiát. A módszer hátránya, hogy a rendszer nagyon sérülékeny, illetve sokkal zajosabb, mint a hagyományos. Ugyancsak ellene szól, hogy hosszú távon nem tudni, mire képes. Igaz, éppen ezért kezdik el a teszteket.

Címkék: repülő, technika
 
nyomtat email plusz mínusz Küldés Facebook-ra Küldés Twitter-re Felvétel Google Bookmarks-ra    nincs komment

HIRDETÉS

HIRDETÉS
.
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS
. .
Galériák
     

Ez a címe

KÖVETKEZŐ » « ELŐZŐ
HIRDETÉS
. .
HÍRMÁTRIX . NOLTOP10
   olvasottak   
HIRDETÉS
. .
HIRDETÉS