Hetvenhét éve kezdődött a háború, de Lengyelországban még mindig veszekednek az értelmezéséről. Mi a fontosabb, a tragédia vagy a hősiesség?
Túl sok történelem – morogta az ausztrál turista mellettem az idegenvezetőt hallgatva Gdansk óvárosában. Valóban, nagy adagot kapott eseményekből, nemzetiségekből, paktumokból és vérengzésekből alig pár perc alatt. Ám a mai Lengyelország felfoghatatlan, ha nem ismerjük, mi történt itt a második világháború alatt és után. A megértés esélyét szolgálhatná a második világháború történetének gdanski múzeuma. Az intézmény a turistáktól zsúfolt óvárosban egyelőre ideiglenes épületet foglal el. Ott találkoztam a múlt héten dr. Jan Szkudlinskival, az intézmény tudományos főmunkatársával.
– A múzeum létrehozásának gondolata 2008-ban született meg – mesélte a történész. Először az akkori Danzigban állt lengyel katonai depó hősies ellenállásának akartak emlékmúzeumot emelni a Westerplattén. Később a lengyel és külföldi történészek és politikusok vitája nyomán megváltozott, kiteljesedett az eredeti koncepció – a lengyel tragédiát nemzetközi kontextusba helyezték. Belekeveredett ebbe a német–lengyel vita a kitelepítésekről, elűzésekről, az akkoriban elfogadott szóhasználatban: lakosságcserékről. Ma ezt etnikai tisztogatásnak nevezzük.
– Lengyelország háborús történetét a világ nem ismeri elég jól, vagy ha ismeri, akkor egyoldalúan – állítja Szkudlinski. Ezért hosszú évek kollektív munkájával alakították ki a koncepciót. Bemutatják a totalitárius rezsimek kialakítását, azt, hogy Hitler miként tette a németeket a maga tébolyult rendszere engedelmes tagjaivá, lelkes ítélet-végrehajtóivá. A múzeum bemutatja a szovjet, olasz és japán totalitárius rendszert is. Bemutatják a civil lakosság rettenetes szenvedését, a háborúban elkezdődött népirtást, amelynek nem csak a zsidók voltak célpontjai. Egyszóval a múzeum olyan elbeszélést kínál 5000 négyzetméteren, kétezer egyedi és különleges tárggyal, megannyi filmfelvétellel, amely elmondja nemcsak a háború kitörésének okait, de az utána következő évtizedek történetét, különösen a kelet-európai nemzetek sorsát.