Újranyílt Szőnyi István zebegényi otthona

Tetőtől talpig újjászületett a zebegényi Szőnyi István emlékmúzeum épülete, az a ház, amelyben a festő 1924-től haláláig, 1960-ig élt. A házat csütörtökön nyitották meg újra.

A megújulás a kiállítást is érintette, így például a festő és felesége tárgyaival berendezett egykori lakóenteriőrökbe néhány új tárgy is került (például egy padlásról megmentett mosdóállvány a hálószobába), az ideiglenes kiállítótérben a festő lányának, Szőnyi Zsuzsának ajándékaként most azok az akvarellek és gauch festmények láthatók, melyeket a művész postán küldött levelei mellékleteként Rómába. A halála előtt egy évvel elkészült hátsóépületben, melynek emeletét műteremnek használta a mester, ismét látható a berendezett műhelye. Alsó részében, amely eredetileg garázs volt, majd a felújítás előtt a múzeum vetítőjeként működött, most a római, híres Triznya-kocsmának, azaz Szőnyi Zsuzsa és férje Trisznya Mátyás emigráns művészszalonjának, valamint munkásságuknak állít emléket egy kiállítás. Triznya Mátyás operatőrként dolgozott, több olasz rendező, köztük Vittorio De Sica munkatársaként. Így látható mostantól Zebegényben, ebben a kis kiállítóteremben a Csoda Milánóban című film operatőri vázlatrajza. A házaspár 1949-ben emigrált, s egészen a rendszerváltás utánig Rómában élt. Férje halála után Szőnyi Zsuzsa hazatért, Budapesten lakik és a mostani emlékházmegnyitóra is eljött.

 Szőnyi István 1924-ben költözött Zebegénybe, amikor feleségül vette Bartóky Melindát, akinek apjáé volt a zebegényi ház. A harmincas évektől Budapesten is tartottak fenn lakást, de a nyarakat a Duna-kanyarban töltötték. Majd, amikor a háború után a pesti lakásba kényszertársbérlőket helyeztek, ismét visszaköltöztek végleg. Szőnyi innen járt be tanítani a főiskolára. Mint a kiállítás kurátora, Köpöczi Rózsa művészettörténész elmondta, a festő egyáltalán nem száműzetésként élte meg a zebegényi éveket, művészetét ösztönözte a táj, a zebegényi emberek, a vidéki élet, melyből ihletét vette, olyannyira, hogy Rómában sem tudott hosszabb ideig maradni, amikor 1929-ben megkapta a római magyar akadémia ösztöndíját.

 A házban a festő özvegyének 1967-ben bekövetkezett halála után alakítottak ki emlékmúzeumot, miután az örökös, a művész lánya erre a célra az államnak adományozta az épületet és a hagyaték jelentős részét.

A mostani felújítást miniszteri keretből végezték el.

A zebegényi Szőnyi István emlékmúzeum
Szőnyi emlékház
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.