Új szépségeszmény
Egy hónapja nyílt az orosz és exszovjet művészek kiállítása a pesti Ludwig Múzeumban, és most egy másik tárlat mutatja be a kortárs orosz művészetet. A már megnyílt tárlat a múzeumalapító Ludwig házaspár gyűjteményéből válogatott, a ma nyíló Jekatyerinburgból kölcsönözte a műveket.
Oleg Maszlov–Viktor Kuznyecov: Homérosz dicsőítése Ludwig Múzeum |
Tessék ízlelgetni: szentpétervári neoakadémizmus. A szovjet nonkonformizmus alkonyán új képzőművészeti irányzat ütötte fel fejét (akkor még) Leningrádban a harmincas évei elején járó Timur Novikov vezetésével. Ő a nyolcvanas években a szórakoztatóipar alternatív figurájaként volt ismert, követőivel 1989-ben mégis ő alapította az Új Művészeti Akadémiát, és ezzel a rendszerváltás utáni orosz képzőművészet meghatározó alakjává vált.
Andrej Medvegyev: A Néva folyó fölött Ludwig Múzeum |
Novikov kifinomult esztétikája szerint „az új akadémizmus a szocializmus sötét évtizedei után helyreállította a szépség fogalmát és értékeit”. A mozgalom a klasszicizmushoz és a historizmushoz nyúl vissza, de a XX. század végére jellemző érzéki-hedonista szellemiség jegyében formálja át.
Jekatyerina Andrejeva, a tárlat kurátora állítja: „a neoakadémizmus eszméje az örök szépséget hordozó információként kezeli a fényképet”, így nem meglepő, hogy Novikov főként fotó- és textíliamontázsokat készített, és munkáit számítógépes technikával véglegesítette.
Timur Novikov: Salom Ludwig Múzeum |
Az Új Művészeti Akadémiaműködésében fontos szerepe volt a tanár-diák kapcsolatoknak, a mozgalom Novikov 2002-ben bekövetkezett hirtelen halála után is tovább él. A Ludwig kiállításán a mester alkotásai mellett munkatársai – Bella Matvejeva, Olga Tobreluts, Konsztantyin Goncsarov, Georgij Gurjanov – és számos mai neoakadémista művei is szerepelnek.
BEZÁR: 09. 13.
HELYSZÍN: Ludwig Múzeum (Budapest IX., Komor Marcell u. 1.)
CÍM: Abszolút szépség - Szentpétervári neoakadémizmus
JEGYÁR: 1300 Ft