A Szomszédnéni Produkciós Iroda kapta a Karinthy-gyűrűt
– Felhívtak minket telefonon, azt mondták, el kéne menjünk egy ékszerészhez, hogy leméressük az ujjunkat. Néztünk furcsán egymásra, ittak ezek a rádiónál, vagy mi van? – meséli Tóth Szabolcs, a Szomszédnéni Produkciós Iroda egyik tagja. Aztán kiderült, hogy nem tréfából hívták fel a stand-uposokat az intézményből: az idén Bálint Ferenccel közös humorduójuk kapja a Karinthy-gyűrűt.
Tóth azt mondja, nem gondolták, hogy ilyen hamar megkaphatják a magyar humor legnagyobb elismerését – persze, korábban is eljátszottak a gondolattal, mi lenne, hogy ha egyszer csak az ujjukra húznák a gyűrűt. Például pár évvel ezelőtt, amikor a Bonbon-díj lett az övék, a köszönőbeszédbe elrejtettek azért egy poént ezzel kapcsolatban... Úgy látszik, a döntéshozók már most így gondolták.
Minden esetre mindketten nagy megtiszteltetésnek érzik, hogy ők a legújabb Karinthy-gyűrűsök. Egyébként nem is tűnik olyan nagyon korainak az elismerés: a Szomszédnéni első fellépése tizenhárom éve, 2001 áprilisában volt Erdélyben, ezután pár évig csak szórványosan léptek ugyan fel szűkebb pátriájukban, de 2007-től már a Dumaszínház kötelékébe tartoznak.
A kérdésre, hogy vajon ez az elismerés, akár a neves filmes vagy zenei díjak, hoz-e gázsiemelést a duó számára, Tóth Szabolcs úgy felel: a Dumaszínháznál általában ősszel frissítik az „árlistát", de remélhetőleg nem emelkedik majd a fellépsi díjuk, mert akkor fennállna a veszély, hogy kevesebb helyre jutnak el.
Külön öröm a számukra, hogy ők az első határon túli magyar humoristák, akik Karinthy-gyűrűt kapnak. „Ez egy olyan cím, amit többet senki nem kapthat meg az Univerzumban. Mindenki már csak második lehet."
A humorista azt mondja, riadalmat ugyan nem okoz a díj, de nagyobb nyomást, felelősséget azért igen, bár nem ijednek meg ettől.
„Most már hivatásszerűen kell gondolnom erre, amit az egyetem mellett kezdtünk el csinálni, hobbiból. Nőttek az elvárások – vagyis többet kell hülyéskednünk."
A magyar humor legrangosabb kitüntetését 1974-ben alapította a Magyar Rádió elnöksége, először 1975-ben adták át, abban az évben Marton Frigyes érdemelte ki. A kiírás szerint az elismerést a rádiókabaré műsoraiban az adott évben kiemelkedő teljesítményt nyújtó előadók vagy szerzők kaphatják meg. Ma tehát 39. alkalommal adják át a 10.15 század gramm súlyú aranygyűrűt az arra érdemeseknek, ennél azonban több ilyen ékszer létezik: Mikes György és Somogyi Pál, valamint Markos György és Nádas György egyszerre kapták – az előbbi páros 1978-ban, az utóbbi 1991-ben vehette át.
Kezdetben minden év június 24-én, Karinthy Frigyes „hivatalos" születésnapján adták át a gyűrűt, azóta ez, miként Karinthy maga is többféle születési dátumot adott meg annak idején, néha változott. Most éppen júliusra.
A Karinthy-gyűrűt korábban megkapta mások mellett Hofi Géza, Moldova György, Peterdi Pál, Verebes István, Farkasházy Tivadar, Karinthy Ferenc, Nagy Bandó András, Boncz Géza, Kern András, Fábry Sándor, Gálvölgyi János, Megyesi Gusztáv, Sándor György, Kovács András Péter, Kőhalmi Zoltán, Bödőcs Tibor és Badár Sándor is.
Déri János sajnos már nem vehette át a neki ítélt díjat: 1992-ben, néhány hónappal az átadó előtt elhunyt. A díj történetében mindössze egyszer fordult elő, hogy elmaradt az átadás: 2007-ben Garas Dezső úgy döntött, nem veszi át a gyűrűt – a színész így tiltakozott az ellen, hogy a rádió elbocsátotta Farkasházy Tivadart, a Rádiókabaré akkori főszerkesztőjét.