Több nézőt, több pénzt remélt Pécs
A Leonardo-kiállításra 65 ezer jegyet adtak el, a múzeum- és a városvezetés azonban ennél is több nézőt remélt, hisz a rendezvény beharangozásakor esélyt láttak arra, hogy a reneszánsz zseni életművét bemutató „utazócirkusz" akár 120 ezer látogatót is vonzhat.
Ha ez valóra vált volna, akkor a kiállítás 240 milliós bérleti és 20 milliós marketingköltsége megtérül. Magyar Attilát megkérdeztük, hogy így mekkora volt a rendezvény mínusza, ő azt felelte, 50-60 millióra becsüli, ám pontosan nem tudja, mivel a fenntartó, a város állta a veszteséget.
A városháza nem közölte, mennyit áldozott a kiállításra, a kiszivárgott hírek szerint ennek az összege meghaladta a 100 milliót. Magyar Attila úgy véli, megérte kockázatot vállalni, mert a Leonardo-kiállítás befogadásának az is célja volt, hogy ráirányítsák a figyelmet a múzeum más tárlataira is, és ez részben sikerült, hisz azokat 20 ezerrel többen látták, mint korábban. Emellett a múzeum a nézőszám alapján kap állami támogatást, s a tavalyi adat azt jelenti, hogy egy év múlva – ha a szabályozók nem változnak - 20 millióval nő az intézmény központi dotációja.
Mindamellett 2015-ben nem lesz ilyen rizikós kiállítás-vállalása Pécsnek és múzeumának. Ugyan idén is jön majd egy utazócirkusz, egy németországi Chagall-gyűjtemény, ami a művész 150 grafikáját mutatja be, ám ennek nem lesz bérleti díja, mivel a tulajdonossal úgy kötöttek szerződést, hogy a bevételből részesül majd.
Nem kerül pénzébe a múzeumnak Gianfranco Zappettini kiállítása sem, az európai analitikus festészet meghatározó alakjának pécsi tárlatát egy olasz kulturális alapítvány finanszírozza. Ez a kiállítás jól kapcsolódik Pécs egyik legnépszerűbb tárlatához, ami Victor Vasarelly életművét mutatja be. Kiállítása lesz idén Pécsett Vasarelly fiának, Yvaralnak is, aki apja stílusát vitte tovább, még látványosabb, szemfényvesztőbb eszközökkel.