Tizenöt új tagja lett az Európai Tudományos és Művészeti Akadémiának
A szombati ülésen Tomislav Nikolic szerb államfőt az akadémia tiszteletbeli protektorává választották. Heinz Fischer osztrák államfő az akadémia fennállásának 25. évfordulója alkalmából mondott beszédében a testület munkáját méltatva elmondta: a tudományos társaság 25 éve szemlélője az Európában történt mérvadó változásoknak, előremutató vagy olykor aggodalomra okot adó történéseknek. Kiemelte: az akadémia fő irányelve a tudományos párbeszéd, a kérdésfeltevés és a különböző érvek megvitatása. Az államfő hangsúlyozta: mára bebizonyosodott az is, hogy a globalizmusnak nemcsak jó és világszerte érzékelhető hozadékai vannak, hanem a terrorizmusban és a fanatizmusban olykor a veszélyes oldala is megmutatkozik.
Wilfries Haslauer salzburgi tartományfőnök köszöntő beszédében hangsúlyozta, hogy Európa nem csupán gazdasági és valutauniót jelent, hanem közös szellemi egységet is, ezt vallja az akadémiának otthont adó Salzburg városa is.
Az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia 1990-ben alakult Felix Unger salzburgi szívsebész kezdeményezésére eleinte osztrák és bajor, majd a környező országok, később valamennyi európai ország elismert tudósainak és művészeinek bevonásával. Jelenleg több mint 1500 tagja van, köztük XVI. Benedek pápa és 29 Nobel-díjas is. Az akadémia bölcsészettudományi, orvostudományi, művészettudományi, természettudományi, társadalom-, jog- és közgazdaságtudományi, műszaki és környezettudományi és világvallások osztályokra tagozódik. A szervezet több tucat magyar tagja között található mások mellett Martonyi János volt külügyminiszter, Erdő Péter esztergomi-budapesti érsek, Sótonyi Péter orvos, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság volt elnöke, Balázs Árpád zeneszerző, valamint Czifra János, a salzburgi dóm karmestere.