Találkozás a kéklábú szulákkal
A művész festőként, grafikusként, filmrendezőként és az eltűnőfélben lévő törzsi kultúrák iránt érdeklődő fotográfusként is ismert a nyilvánosság körében. Főként embereket fotózott és 2004-ben is egy amazonasi indián törzs ünnepségére igyekezett, amikor repülőgépe viharba keveredett. "A fák fölött 15-20 méterre repültünk, amikor nem tudtuk kiemelni a gépet és becsapódtunk a fák közé, majd tíz napig nem tudtunk kapcsolatot teremteni, mert a rádiónk eltört" - mesélte Lóránt Attila.
A kaland vége az lett, hogy a fotográfus egy finn biológus barátjával elment a Galápagos-szigetekre és csaknem két hetet töltött ott. Ez idő alatt mintegy 200-300 fotót készített, amelyek közül 30 látható a Fővárosi Állat- és Növénykert Barlangtermében.
A Galápagos-szigetek Ecuador partjaitól csaknem ezer kilométerre eső, egyenlítő-menti, vulkanikus eredetű szigetcsoport, amely 13 nagyobb és 9 kisebb szigetből áll. Területének nagy részét az ecuadori kormány nemzeti parkká nyilvánította, ugyanis a szigeteken számos olyan faj él, amely sehol másutt a világon nem fordul elő.
Lóránt Attila felvételeinek segítségével a legjellemzőbb, legérdekesebb galápagosi fajokkal - a leguánokkal, a kéklábú szulával, a fregattmadárral és a szigetcsoportnak nevet adó galápagosi óriásteknőssel - ismerkedhetnek meg az állatkert látogatói.
"Galápagos arról híres, hogy az állatok nem félnek az emberektől, mert nem nagyon találkoznak velük. Van olyan fotóm, amelyet úgy készítettem, hogy lehasaltam a földre és szembe jött velem a másfél méteres iguána. Úgy egy méterről készítettem róla a felvételt" - fogalmazott Lóránt Attila.
A tárlat megnyitóján Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert főigazgatója elmondta: nem véletlen a kiállítás időzítése, hiszen az kapcsolódik Charles Darwin születésének 200., illetve korszakalkotó műve, A fajok eredete megjelenésének 150. évfordulója alkalmából meghirdetett Nemzetközi Darwin Év programjaihoz.
Charles Darwinban a galápagosi élővilág, elsősorban az ott honos földipintyek (Darwin-pintyek) tanulmányozása közben fogalmazódott meg az evolúciós gondolat.
A barlangteremben kiállított természetfotókat az állatházak szokásos nyitvatartási idejében tekinthetik meg a látogatók egészen január 29-ig.