Színes programokkal ünneplik a Magyar Kultúra napját

A Magyar Kultúra napját hivatalosan 1989. óta ünnepeljük január 22-én; a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Több vidéki nagyváros is változatos rendezvénysorozattal készül.

Miskolcon kiállítások, díjátadás, a Spanyolnátha művészeti folyóirat jubileumi ünnepsége színesíti egyebek mellett a magyar kultúra napja alkalmából szervezett rendezvénysorozatot. Kákóczki András, a Miskolci Galéria vezetője elmondta, hogy az idén is átadják az 1997-ben elhunyt, Miskolchoz kötődő Munkácsy-díjas Mazsaroff Miklósról, a "modern szellemű képformálás" mesteréről elnevezett díjat, amelyet a művész özvegye, Nikolaeva Mária alapított 2009-ben, s amelyet Miskolcon, illetve a régióban élő fiatal képzőművésznek ítélnek oda. Az idei díjazott Szanyi Borbála szobrászművész, akinek több köztéri alkotása is látható Miskolcon, ő formázta meg egyebek mellett a híres mentőkutya, Mancs szobrát is. A január 21-i díjátadáson nyílik meg a galériában Szilágyi Rudolf festőművész kiállítása, aki tavaly vehette át a Mazsaroff-díjat.

Január 22-én, szintén a Miskolci Galériában nyílik meg a Tízeset – tízéves a Spanyolnátha művészeti folyóirat című kiállítás- és programsorozat. A 2004-ben alapított Spanyolnátha kizárólag az internetre szerkesztett, rendszeresen megjelenő művészeti folyóirat. Most, az évtizedes jubileum alkalmából egyebek mellett Mi a bibi címmel a Spanyolnátha Nemzetközi Küldeményművészeti Biennálékon Mail Art Nívódíjjal, a XXI. Miskolci Téli Tárlaton és a XXIV. Miskolci Grafikai Triennálén a Spanyolnátha díjával jutalmazott művészek munkái láthatók.

A miskolci Herman Ottó Múzeumban január 22-én Örökség 2013 címmel az intézmény legújabb szerzeményeiből nyílik kiállítás. Tóth Arnold igazgató-helyettes a sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatosan elmondta: idén nemcsak a gyűjtött anyagot mutatják be, hanem bepillantást is engednek abba a folyamatba, amely során a tárgyakból múzeumi kiállítási anyag lesz. 

Debrecenben régészeti és fotókiállítás megnyitójával indulnak a magyar kultúra napja alkalmából rendezendő programok, amelyet másnap megemlékezések és ünnepi műsorok követnek, Hajdúböszörményben pedig a szerdai V. Örökségvédelmi Konferencia áll az ünnepi programok középpontjában. A debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban január 21-én Máthé András fotóművész A magyar kultúra arcai című kiállításával kezdődnek a programok, majd a Déri Múzeumban Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára nyitja meg a Megmentett örökség - Kincsek Európa szívéből című régészeti vándorkiállítást.     

A városban megkoszorúzzák Kölcsey Ferenc szobrát és mellszobrát, a nap folyamán  több zenés és táncos ünnepi műsort, felolvasó programot is tartanak városszerte. Az ünnepi műsor a Csokonai Színházban ér véget, ahol szerda este tartják Szabó Magda Régimódi történetének díszelőadását. A színház társulata a magyar kultúra napján a Párizsi Magyar Intézetben vendégszerepel Hubay Miklós Elnémulás című művével.

Hajdúböszörményben január 22-én rendezik meg az V. Örökségvédelmi Konferenciát, amelyen a hajdúvárosok, köztük is kiemelten Hajdúböszörmény műemlékvédelmi kérdéseit vitatják meg szakemberek és politikusok részvételével.

Százhalombatta egyhetes sorozattal készül, irodalmi, zenei, képzőművészeti és táncprogramok várják az érdeklődőket. A Matrica Múzeumban Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán emlékére kiállítás nyílik hétfőn délután A színház az egész világ elnevezésű sorozat első állomásaként. A pár művészi és magánéletébe bepillantást engedő tárlat április 27-ig látogatható - közölte Dobos Ágnes, a múzeum sajtóreferense az MTI-vel.

A legtöbb rendezvénynek helyet adó Barátság Kulturális Központban január 22-én, a Himnusz születésének 191. évfordulóján az érdi tankerület diákjainak közreműködésével arra keresik a választ, hogyan látják a mai fiatalok Kölcsey Ferenc művét és Vörösmarty Mihály Szózatát.

Január 23-án Értéktár Százhalombattán címmel konferenciát tartanak, a tervezett témák között szerepel egyebek mellett a szellemi kulturális örökség megjelenése és szerepe, valamint a hungarikum törvény - mondta el Nyilas Hajnalka. Hozzátette: a tanácskozást követően különleges színházi-nevelési foglalkozásra várják a tankerület pedagógusait, Csontketrec címmel a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ mutatkozik be. Előadásuk a szabadság és a felelősség kérdéskörét boncolgatja egy metaforikus történet segítségével.

A rendezvénysorozat január 24-én a Hamvas Béla könyvtárban Nyáry Krisztiánnak, az Így szeretnek ők című könyv szerzőjének előadásával, másnap pedig a kulturális központban a Zagyva Banda táncházával folytatódik. Jövő vasárnap ugyanott az alkotóházba várják az érdeklődőket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.