Siklóssy, a biogugli

„A Siklóssy": olyan ez, mint a Nagy Brehm. Aki foglalkozott valaha, akár csak egy icipicit is a főváros történetével, első és megkerülhetetlen forrásként alighanem Siklóssy László könyvét, a Hogyan épült Budapest?-et vette a kezébe. Ebben a munkában ott van minden, ami a város szerelmeseit érdekelni szokta: az Andrássy út és a kisföldalatti kiépítése, a Tabán jövője körüli végtelen huzavona, vagy éppen a Belváros elpusztítása.

Más kérdés, hogy Siklóssy László több ilyen Nagy Brehmet is jegyez. Hiszen ugyancsak alapművet írt a magyar sport történetéről, a Svábhegy benépesüléséről vagy éppen a régi Budapest erkölcséről – vagy ha úgy tetszik, erkölcstelenségéről. Pótolhatatlan szakmunka lett az is, amelynek szerény címe – Az országgyűlési beszéd útja – az eredeti koncepcióra utal ugyan, de valójában a magyar parlament működéséről, a sajtószabadság történetéről nyújt részletgazdag összefoglalót. Történt ugyanis, hogy Siklóssyt, aki aktív életét az Országgyűlés gyorsírójaként, majd a gyorsíró iroda vezetőjeként töltötte, felkérték, hogy írja meg a csoport történetét. A mű azonban ennél jóval továbbment, és a törvényhozási munka megkerülhetetlen összefoglalójává vált.

A több örökségvédő szervezet összefogásával nemrégiben megjelent Repülőhíddal a Városligetbe című könyvecske kettős portrét nyújt Siklóssy Lászlóról.

Egyrészt megismerteti az olvasót azzal a reneszánsz személyiséggel, akit akár a művelődéstörténészek őspéldányának is tekinthetünk: több nyelven beszélt, széles körű művészeti érdeklődéssel bírt, jól fotózott, keresztül-kasul végigutazta a fél világot, és olyan sztároknak volt jóbarátja, mint ­László Fülöp. Másrészt a szerző, Hidvégi Violetta bőven válogatott Siklóssy mára elfeledett újságcikkeiből is; olyan írásokból, amelyek javarészt a főváros XIX. századi múltjába kalauzolnak. Ezeket is, akárcsak a bevezető tanulmányt, alapos jegyzetekkel látta el, és olyan képekkel öltöztette fel, amelyeknek egy részét korábban senki sem láthatta.

A kötet már csak azért is fontos jelzés, mert rámutat, hogy a könyvtárakban porosodó évszázados újságtömeg milyen elképesztő mennyiségű, feledésre ítélt tudást rejt magában. S ha ez még nem szólna elég erősen a digitalizáció mellett, ott van a másik oldal: az az elképesztő munka, amelyet Siklóssy egy internet előtti korban, cédulázással, a memóriája folyamatos készenlétben tartásával elvégzett, s amely teljesítmény előtt mi, a gugli boldog haszonélvezői csak kalaplevéve állhatunk.

 

Siklóssy László: Repülőhíddal a Városligetbe. Budapesti városvédő Egyesület, Városháza Kiadó, Fővárosi Levéltár, 2015. 199 oldal, 2000 forint

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.