Riporterek Határok Nélkül: a 23. helyre csúszott a magyar sajtószabadság
Magyarország 2006-ban még a lista tizedik helyén szerepelt, idén Nagy-Britanniával és Namíbiával "holtversenyben" került a 23. helyre.
A világ 173 országát rangsoroló, 2008. évi lista Izlanddal, Norvégiával és Luxembourggal kezdődik, övék a megosztott első hely, a szervezet szerint ezekben az országokban a legszabadabb a sajtó. A tavalyi besoroláshoz hasonlóan továbbra is Türkmenisztánban, Észak-Koreában és Eritreában a legkevésbé szabad a sajtó. Az első húsz ország a 7. helyre besorolt Új-Zélandon és 13. helyezett Kanadán kívül mind európai.
A kelet-közép-európai régióból továbbra is Észtország jár elöl a 4. helyen, valamint Lettország és Szlovákia a 7. helyen. Az élmezőnyben végzett még Finnország és Írország (megosztott 4. hely), Belgium, Svédország, Svájc (megosztott 7. hely), Ausztria és Dánia (14. hely), Litvánia, Hollandia, Portugália és Csehország (16. hely).
A világ vezető országai közül Németország a tavalyi eredményéhez hasonlóan 20., Olaszország a tavalyi 35. után idén csak 44., Japán viszont a tavalyi 37-ről feljött a 29. helyre.
Franciaország a tavalyi 31. helyről a 35. helyre csúszott vissza, ugyanis az elmúlt két évben itt történt Európában a legtöbb forrásvédelemhez köthető rendőrségi eljárás és házkutatás. Összesen öt házkutatás nyomán két esetben emeltek vádat négy újságíró ellen - hangsúlyozza az RSF.
Az Egyesült Államok viszont nyolc helyet javított tavaly óta és feljött a 36. helyre, ami az RSF szerint annak köszönhető, hogy hat év után kiszabadult a guantánamói fogolytáborból Számi al-Hádzs, az Al-Dzsazira hírtelevízió operatőre.
Egyes közép-amerikai és a karibi országok nagyot léptek előre: Jamaica 21., Costa Rica pedig 22. a 23. helyen álló Magyarország előtt, utána pedig Suriname, Trinidad és Tobago következik a sorban.
Az élenjáró országok között nagy a gazdasági különbség, de közös bennük, hogy mindegyik parlamentáris alapon működő demokratikus rendszer és egyikben sem folyik háború. Ebből az következik, hogy nem a gazdasági prosperitás, hanem a béke a sajtószabadsága feltétele - hangsúlyozza a jogvédő szervezet.
A diktatúrával és a korrupcióval sújtott országok mellett egyes "nagy országok durva igazságtalan vagy egyszerűen nyugtalanító módon viselkednek" a sajtószabadság területén. Az RSF szerint ide sorolható Venezuela (113. hely) és a médiát szigorú felügyelet alatt tartott Oroszország (141. hely) is.