Rembrandt volt a legfényesebb festőcsillag Hollandia földjén az arany évszázadnak emlegetett 1600-as években. Rajta kívül azonban még legalább ötezer festő, köztük 25 nő (!) forgatta az ecsetet ez időben Németalföld a spanyol iga alól felszabadult északi részén. Közülük mintegy száz alkotó száznyolcvan művével találkozhat péntektől a látogató a budapesti Szépművészeti Múzeumban.
Az idei év sztártárlata a Szépművészeti jeles holland gyűjteményére alapul, a mintegy ötszáz darabos kollekció a világ negyedik legnagyobb ilyen jellegű anyaga. Korábban több darabját is Rembrandt van Rijn munkájának tartották. Lyka Károly vagy Czobor Ágnes hatvanas évekbeli könyveiben még jó néhány alkotás Rembrandtként szerepel közülük, a korszerű anyagvizsgálatok és az újabb kutatások azonban mára egytől egyig megcáfolták e képek esetében a mester szerzőségét. A Rembrandt-kutatás egyébként alaposan leszűkítette a régebben mintegy hétszáz darabosra becsült oeuvre-t, ma kétszázötven-háromszáz művet tulajdonítanak a festőnek. Ebből húsz most vendégeskedik nálunk.
A loboncos hajú Rembrandt 23 éves volt 1629-ben Reviczky Zsolt |
Főleg portrék. Köztük is jelentős súlyt képviselnek az önarcképek. A rajzokat is beleértve Rembrandt több mint hetven önarcképet festett élete folyamán. Itt van például a kiállításon az egyik legkorábbi autoportréja 23 éves korából, 1629-ből. Még jelentős lobonc koronázza fejét, arca árnyékban is marad a kazalszerű hajzat alatt. Egy későbbi, egész alakos portrén keleti öltözetben tűnik fel. Bolondja volt egyébként az egzotikus tárgyaknak, öregkori csődbe jutását is részben ezek féktelen vásárlása, gyűjtése okozta. A kiállítás fő képén, az 1640-ben, harmincnégy éves korában készült portrén azonban még pályája csúcsán látható, tizianói pózban, régies öltözetben, barettel a fején. A baret egyébként más önarcképein is feltűnik – például azon az Uffizi Képtárban őrzött időskori képén, amely szintén itt van most Budapesten –, éppen e Rembrandt portrék nyomán lett ez a sapkatípus egészen máig a festőmesterség egyik attribútuma.