Örökölték, kezelték, bezárták a Szántó Piroska-emléklakást
Vas István és felesége, Szántó Piroska festőművész Molnár Edit / MTI |
A műszaki bonyodalmak összefüggnek a tulajdonviszonyokkal is. A lakást Szántó Piroska Vas megyére, mint a Szombathelyi Képtár fenntartójára hagyta halála előtt – a képtárral kialakult jó viszonyának köszönhetően – azzal a feltétellel, hogy abban a megye emlékhelyet tartson fenn, s legalább ötven évig nem idegenítheti el. Ez 1999 és 2012 között így is történt. Aztán 2012-ben átszervezték a megyei múzeumi rendszert, és ennek keretében a Vas megyei múzeum a hozzá tartozó budapesti emléklakással együtt a megye tulajdonából az állam, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdonába került, a fenntartói feladatot pedig egy évre az ideiglenesen létrehozott Intézményfenntartó Központ vette át. Ez utóbbi kezdeményezte az emléklakás bezárását és a működési engedély felfüggesztését 2012-ben.
A következő évben Vas megyében Szombathely lett a fenntartója a Savaria Múzeumnak, benne a Szombathelyi Képtárnak és a bezárt budapesti Szántó Piroska-emléklakásnak is. De az ingatlanok tulajdonjoga nem került a városhoz, hanem maradt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnél. A Savaria Múzeum viszont nem tud addig a felújításba fogni, amíg a tulajdonjog nem lesz Szombathelyé.
Közben a két és fél éve bezárt lakásban volt egy kisebb beázás, illetve a 168 Óra szerint a szomszéd úgy emlékszik, valakik tavaly pakoltak a lakásban és elvittek tárgyakat. A lap idézi Gréczi Emőke muzeológus újságírót is, aki a Szántó-hagyatékkal kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy a művésznő által Szombathelynek adományozott hagyatéki anyagot 2013-ban, tehát tizenöt évvel az odakerülése után, egy kutatása alkalmával leltározatlanul, feldolgozatlanul találta Szombathelyen. Mindebből az következik, hogy Szántó Piroska művészi hagyatéka veszélyben van. Ráadásul a lap forrásai szerint az I. kerület is kinézte magának a 178 négyzetméteres budai ingatlant.
Csapláros Andreától, a Savaria Múzeum igazgatónőjétől megtudtuk, hogy a lakásból a múzeum munkatársai szállították el a műtárgyakat 2013 végén, a szombathelyi centenáriumi Szántó Piroska-emlékkiállításra. A tárgyakat azóta vissza is vitték Budapestre. A lakás berendezése ma is egyben van, az emléklakás újranyitható a felújítások elvégzése után, amire elkészültek a tervek (2013-as árakon 6 millió forint), már csak arra várnak, hogy a tulajdonjogot is visszakapják az államtól. Erről (és más volt megyei múzeumok ingatlanjainak városi tulajdonba adásáról) hamarosan törvénymódosítás rendelkezik. Ezt megerősítette az MNV Zrt. is.
A Szántó Piroska-hagyaték Szombathelyen őrzött részéből 197 műalkotást már leltároztak, ám a többládányi dokumentum, levél, fotó nagy része még feldolgozásra vár. A múzeumot 2013. május 1. óta vezető direktor arra nem tud válaszolni, hogy miért nem fejeződött még be az 1999-ben kezdődött munka. Az egyik magyarázat lehet, hogy ezalatt a hagyatékot kezelő Szombathelyi Képtár személyi állománya harmadára csökkent.