A térség tocsog és tapicskol a nacionalizmusban. Ez hol kirekesztő, hol a saját nemzetnek több tiszteletet követelve védekező – miközben a többi nemzet nacionalizmust képviselő politikusai is ugyanezt szeretnék.
A budapesti kiállítás alcíme a politológus-történész, Benedict Anderson Elképzelt közösségek című könyvéből ered. A szerző szerint a nacionalizmust és nemzetiséget a közösség kulturális produktumként maga hozza létre, még ha nem is tud róla. A dunaszerdahelyi Németh Ilona és Ravasz Jonathan Retúr című munkája például az anyaország ideológiai jellegű – és ami ezzel gyakran együtt jár: minősíthetetlen – szoborexportját küldi vissza képeslapokon a feladónak. Martin Piacek a szlovák történelem legkínosabb pillanatait öntötte apró gipszfigurákba.
|
A lengyel Kulka Tomasz miniatűrjének címe Utcai harc Kiscelli Múzeum |
Esterházy Marcell videomunkája két fotográfiát mos össze végtelenítve. Az egyiken nagyapjának húga, a 9 éves Esterházy Mónika áll a majki kastély udvarán, a másik egy romaigazolványból való, 1937 májusának ugyanazon napján a 17 éves Horváth Erzsébet cigány napszámos látható Szentgotthárdon. Előbbi 1950-ben a kistarcsai internálótáborba került, ma Bécsben él, Erzsébetet 1944-ben Németországba deportálták, sosem tért haza. Esterházy szerint a Privát nacionalizmus sorozat azért izgalmas, mert nem egy lezárt anyag utazik kiállításról kiállításra, hanem
mindig aszerint módosul, éppen melyik ország hangsúlyai kerülnek előtérbe.
Az egyik legkülönösebb, legborzongatóbb Gerhes Gábor válogatása, ami az ellenségkreálással és ennek eredőjével, a konspirációs elméletekkel foglalkozik. Egész szektát épített fel elképzelt célokkal, egyszerre súlyos és ironikus, komor és vidám szimbólumokkal.
Válogatása az összeesküvés-elméletek logikája szerint épült fel, amiben mindenféle utalások és sejtetések kavarognak, azaz minden mindennel összefügg vagy összefügghet, de az összefüggések légből kapottak. Itt nem találni fogást: bár az eszperantó idézet a Cion bölcsei jegyzőkönyvéből, a leláncolt meztelen nő, az agancsok, a maszkok elképzeltek, mégis nagyon közel állnak az abszurd valósághoz.
PRIVÁT NACIONALIZMUS - Képzelt közösségek Kiscelli Múzeum Óbudai Budapest Galéria
Csak a csehek tiltakoztak
A sorozatot, ami nem az ideológiák, hanem a személyes viszonyulások felől szemléli térségünk alapkérdését: a nacionalizmust, 2012-ben Varga Rita, a pécsi Közelítés Művészeti Egyesület vezetője indította el. Furcsa, de a visegrádi országokon kívül Németországot és Törökországot is érintő és több mint hetven művész részvételével nemzetközivé duzzadó Privát nacionalizmust nem kísérték botrányok.
Egyedül Kassán tiltakozott a szlovákiai cseh kisebbség egyik egyesülete az ajtó elé terített volt csehszlovák zászló miatt – a belépő vagy rálépett, vagy meg kellett azt kerülnie.