Az ünnepi könyvhét idején igazán kitesznek magukért a szervezők, akik merik kicsit továbbgondolni a hagyományos struktúrát, mert tudják, hogy a kortárs irodalomnak mindennél nagyobb szüksége van arra, hogy még vonzóbbá tegye magát az érdeklődők számára.
A könyvhéten a Vörösmarty téri és Liszt Ferenc téri sátrak között felállított kisebb-nagyobb színpadokon egész nap zajlanak az események tradicionális könyvbemutatók, élő rádióbeszélgetések, gyerekprogramok vagy koncertek. (A június 4–8. között zajló 86. Ünnepi Könyvhét összes programját megtalálják a www.unnepikonyvhet.hu oldalon.) De az utóbbi időben a főváros (sőt az ország) több pontján is egymást érik ilyenkor az irodalomhoz, jellemzően valóban az élő, kortárs irodalomhoz kapcsolódó rendezvénysorozatok, amelyek keretében tehát nem csupán „írósimogatásra” nyílik mód.
Az egyik ilyen a József Attila Kör JAK-Piknikje, mely a tavalyi pauza után újra jelentkezik Budapesten, az RS9 Színházban, a Rumbach Sebestyén utca 9. alatt. – A könyvhét, illetve a piknik elsősorban talán tényleg ünnep, ugyanakkor nagyon jó alkalmat szolgáltat arra is, hogy a nyár elejére megjelenő JAK-kiadványokat különleges módon tálaljuk – mondja Braun Barna, az idei esemény főszervezője, aki a június 4–6. között a vigalmi negyedben zajló minifesztivál fő erejének a „sima” felolvasásoktól, irodalmi beszélgetésektől eltérő arculatot, hangulatot tartja.
És azt kár volna tagadni, hogy a fiatal, adott esetben első kötetes szerzők megismertetéséhez valóban többre van szükség. A befutott nagyágyúk egy-egy új műve akkor is óriási érdeklődést generál, ha végig szakad az eső a Vörösmartyn, a nagyközönség számára egyelőre nem túl ismerős nevek viszont máshogy tudnak gyökeret verni az olvasók körében. Oldottsággal, lazasággal, ami az idei piknikre mindenképpen jellemző lesz.