Múzeumi barangolás a Google-lal

A brit képzőművészet fellegvárában, a Tate Britainben indította útjára legújabb technikai vívmányát a Google. Házigazdaként Sir Nicholas Serota igazgató, a Google képviseletében pedig Nelson Mattos műszaki elnökhelyettes és Amit Sood, a projekt irányítója mutatta be a világ tizenhét vezető múzeumával kialakított együttműködést.

A kedd déltől minden böngésző számára elérhető www.googleartproject.com honlap óriási előrelépést jelent a művészet rajongói számára, mert hasonló közelségbe majdhogynem magukban a múzeumokban sem jutnak az alkotásokhoz. A Google munkatársai a már széles körben használt Street View technológiával felvértezve az elmúlt másfél évben kilenc ország tizenegy városának tizenhét intézményével vették fel a kapcsolatot, köztük természetesen a Tate Britainnel, a londoni National Gallery-vel, a New York-i Frick Collectionnel, a Metropolitan Museummal, a MoMA Modern Múzeummal, az amszterdami Rijksmuseummal, a moszkvai Tretyakov Galériával és a szentpétervári Ermitázzsal. Nem vitás, hogy a részvevők mindegyike világszám, de feltűnően hiányzik a párizsi Louvre, a bécsi Kunsthistorisches Museum és a magyar Szépművészeti Múzeum is. Kirekesztésről ugyanakkor nincs szó, csak arról, hogy egyelőre a nagyszabású kezdeményezés első állomásánál tartanak.

Az új portál nemcsak bemutatja az egyes múzeumokat, hanem azt is lehetővé teszi, hogy a virtuális látogató úgy haladjon végig a termeken, mintha valóban ott lenne. Az Art Project böngészői kiválaszthatják a számukra különösen érdekes festményeket, és annak legapróbb részleteiben is elmélyedhetnek. A képernyőn feltűnő információs panel szöveges tájékoztatással szolgál az alkotóról, valamint egyéb munkáiról, de egy kattintással lehívhatók a témához kapcsolódó You Tube videóklipek is. A sajtótájékoztatón egyébként azt a speciális kézikocsit is meg lehetett tekinteni, melyről az operatőr 360 fokos felvételeket készített az egyes múzeumi termekről, szám szerint 385-ről.

Az egyszerre szórakoztató és tanulságos művészettörténeti tallózás során egy-egy, a tizenhét múzeum által „benevezett" festményt szupermagas felbontásban is meg lehet tekinteni. Ezek a felvételek mintegy hétmilliárd pixelt tartalmaznak, azaz az emberi látáshoz képest összehasonlíthatatlanul komolyabb elmélyedésre nyújtanak lehetőséget. Egyelőre több mint ezer festményből áll az Art Project képtára. Néhány kattintással bárki összeállíthatja saját személyes, noha csak a számítógépen hozzáférhető képgyűjteményét. A honlapot ez az applikáció különösen alkalmassá teszi arra, hogy például diákok vagy más csoportok közösen végezzenek el művészettörténeti feladatokat.

A világ számos nagy múzeuma készítette el már korábban gyűjteményének adatbázisát és biztosít online hozzáférhetőséget annak valamely részéhez. Ahogy a Google projekt közreműködői elmagyarázták, a legfőbb újdonság a termeken való „végigsétálás" lehetősége, annak érzékeltetése, ahogy a festmények ténylegesen láthatók. Sir Nicholas Serota nem tart attól, hogy az Art Project nyomán kevesebben keresik fel a múzeumokat. Nem lát biztonsági veszélyeket abban sem, hogy a képtolvajok alaposan felmérhetik az érintett múzeumok elrendezését, a biztonsági kamerák pozícióját. Egy újságírói kérdésre válaszolva Amit Sood elismerte, hogy nem mindig sikerült elérni a legmegfelelőbb hatást: a helyzet tehát az, hogy a személyes élményt semmi nem pótolhatja.

 

 

Tizenhét múzeumban barangolhatunk virtuálisan
Google's Art Project website is seen on a laptop computer during its launch at the Tate Britain gallery in London February 1, 2011. Google aims to bring the world's great art galleries into the home with a new website that offers virtual tours, the ability to build a private collection of masterpieces and ultra-high resolution images. REUTERS/Stefan Wermuth (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT SCI TECH BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.