- Spekulációkat olvastam arról, hogy a politikából kifelé állt már a szekere rúdja, találgatják, hogy nincs jóban Szijjártó Péterrel, de jóban van másokkal, s a megromlott kapcsolatok miatt kell otthagynia a kormányzati munkát.
- A váltáshoz személyes vagy szakmai kapcsolataimnak semmi, de semmi köze. A legjobb lelkiismerettel állítom, nem volt olyan konfliktusom, amely távozásra késztetett volna.
- Beszéljünk arról a tervéről, hogy Wass Albert-kiállítást tervez a PIM-ben! Előrebocsátom, hogy a Farkasverem kivételével nem szeretem az írásait, s a kultuszát nem tartom igazságosnak olyan írókkal szemben, akik azt nála jobban megérdemelnék.
- Wass Alberttel kapcsolatban érdemes kor- és irodalomtörténeti vizsgálódás tárgyává tenni, hogy miért is van neki Magyarországon mintegy kétszáz szobra. Ez érdekes felvetés lehet azoknak is, akik nem szeretik, s azoknak is, akik szobrot állítanak neki. Az adófizetők pénzén működtetetett intézménynek fontosak a látogatottsági mutatók. Talán lehet úgy beszélni Wassról, hogy elkerüljük a vele kapcsolatos közhelyeket, előítéleteket pró és kontra. Gondolja, hogy ez nem helyes megközelítés?
|
Wass, Kassák, Arany, Szabó Magda egymás mellett az új vezető jövő évi terveiben Koncz György / Népszabadság |
- Inkább az a kérdés, hogy egy olyan meghatározó intézmény részéről, mint a PIM, felelősségteljes dolog-e abba az irányba orientálni a közönséget, hogy Wass Albert íróként jelentős.
- De ez nem állásfoglalás Wass mellett, hanem vele kapcsolatos kérdésfelvetés. Ha érdekel minket a magyar társadalom és az irodalom viszonya, érdemes megkérdezni, hogy miért van Wass Albertnek ilyen kultusza.
- Önnek erre van válasza?
- Kapásból nincs, feltételezéseim vannak, ez is az alapja a kíváncsiságomnak. Találkoztam olyannal, aki gyűlöli és olyannal, aki rajong érte. Egyesek szerint bizonyos művei zseniálisak, mások szerint csapnivaló fércművek.
- Mit szeret tőle? Melyik művét?
- Nem olvastam tőle túl sokat, novellákat, A funtineli boszorkányt és még néhány regényt. De ez mindegy, az én ízlésem ebben a kérdésben irreleváns. Engem az izgat, hogyan válhat egy író a magyar közélet már-már kultikus alakjává. Miért nem mondjuk Kosztolányi Dezsőnek van kétszáz szobra, miért Wassnak?
- De a PIM-nek kánonteremtő ereje van. Ha Wass megjelenik, az iránymutató a társadalomnak.
- Gondolja, hogy azzal orientál a múzeum, hogy valakit tematizál? Nem azzal orientál, hogy miként teszi ezt? Egy dolgot szögezzünk le: a PIM nem kegyeleti hely, a kiállításrendezés pedig nem kegyeleti aktus sem Wass Albert számára, sem Kassák Lajos számára. Érdekes, Kassákra nem kérdez rá senki.
- A tervei kapcsán éppen ez lett volna a következő kérdésem.
- Hiszen Kassákot is említettem a pályázatomban, akárcsak Arany Jánost, Szabó Magdát. Mindannyiuk esetében kerek évfordulót ünneplünk 2017-ben. Kassáknak kettős jubileuma lesz: születésének száznegyvenedik, halálának ötvenedik évfordulója. Foglalkozni kell vele, mert ő volt az a magyar avantgárd szerző, akit leginkább ismertek Európában, igaz, inkább képzőművészként, mint irodalmárként. Érdekes jelenség. Esetében a hiteles baloldali gondolkodás XX. századi viszontagságairól is érdemes lehet szót ejteni.
- Valahol említette, hogy nagyra becsüli az elődje tevékenységét, s amit lehet, folytatni akar. A mondat tisztelgő tartalmán túl mit kell a folytatáson érteni?
- Ez nem udvariassági formula volt: E. Csorba Csillát valóban nagyra tartom. Régóta ismerem, a férje hivatali elődöm volt németországi nagykövetként. Sokszor hívott kiállítást megnyitni, sokat jártam a PIM-be magánemberként is, láttam, hogyan működik. Lehet, hogy én majd itt-ott máshova helyezem a hangsúlyokat. A kiállítások, programok távlatos tervezésére, éppen az alaposabb szakmai, tudományos előkészítés biztosítása végett érdemes lesz több figyelmet fordítani, ami a finanszírozás jobb tervezhetőségét is megköveteli. De ettől függetlenül a PIM szakmai tevékenységét csak méltatni lehet. Ezzel kezdem a pályázatomat, s ezzel is zárom.
- Én meg azzal, hogy jövőre nem csak irodalmi jubileumokat ünneplünk: 2017-ben lesz a kiegyezés százötvenedik évfordulója. Ennek kapcsán tervez valamit a PIM élén?
- Soha nem álltam háborúban senkivel, úgyhogy nem tudom, kivel kellene kiegyeznem.
Prőhle Gergely
1965-ben született Budapesten, 1989-ben szerzett német–magyar szakos diplomát. A Friedrich Naumann Alapítvány egykori igazgatója, hazánk volt német és svájci nagykövete. Jelenleg uniós kétoldalú kapcsolatokért, sajtóért és kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár. 2017-től a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) vezetője. Pályázata a múzeum honlapján olvasható.