Menekülés a történelembe

Az osztrák külügyminiszter nem fogadta kitörő örömmel a magyar döntést, amely szerint lebontják a műszaki határzárat, mert attól tartott, ennek nyomán Ausztria több kelet-európai menekültre számíthat. A magyar belügyminiszter-helyettes arról beszélt, hogy a menekültek „társadalmi összetétele” Magyarország számára kedvezőtlen irányba változott.

Azt közölte: „A korábbinál jóval nagyobb a szakképzetlen, kiforratlan fiatalok aránya”, ezért fokozottan jelentkeznek a beilleszkedési problémák. Nem a mondások tartalma meglepő, hanem inkább az, hogy nem a tegnapi lapokból szemléztem azokat. Elvégre ahogyan az események zajlanak, semmi meglepő nem lenne abban, ha épp kerítést bontanának az osztrák–magyar határon, a politikusok meg az ideérkezők magatartáselemzését végeznék.

Ám a szövegek gazdája nem Sebastian Kurz, Ausztria külügyminisztere vagy Kontrát Károly BM-államtitkár. Hanem Alois Mock, valamint Gál Zoltán. Azaz a történet nem 2015 őszén, hanem a rendszerváltás előtti években játszódik. Ennek nyomán azzal a frappánsnak végtelen szerénytelenséggel sem nevezhető fordulattal is élhetnénk, hogy lám, a történelem ismétli önmagát, ám nem tesszük, mert a vonatkozó könyv nem ilyen közhelyet érdemel.

A kiemelt részletekre Kaszás Veronika Erdélyi menekültek Magyarországon 1988–1989 című kötetében leltünk. A történész, amikor nekikezdett a kutatásnak, nem sejthette, munkája mennyi párhuzammal telt lesz az olvasó számára 2015 őszén. Kaszás aprólékosan végzi el a tökéletesen embertelen romániai falurombolások, kisebbségek elleni merényletek nyomán kialakult helyzet föltárását.

Megtudjuk, hogyan egyensúlyozott a magyar politika, miként maradt rendíthetetlenül kegyetlen a román vezetés, hogyan kerülgették sokáig a menekült szót az iratokban, s használták helyette az áttelepülőt vagy a külföldi állampolgárt. Az olvasásélményt csöppet rontja a vonatkozó névmások alkalmazása. Ezeket a szerző megfejthetetlen okból fejfájdítóan használja, így követi egymást, a köreit, akik, a kéz, aki, a kezdeményezések, akik, és hasonló fordulatok sokasága.

Igaz, ezeknek a nyelvhelyességi aknáknak a robbanása sokkal kevesebb kárt képes okozni az embernek, mint a kötet kihagyása. Hiszen a sokoldalú, részletgazdag könyv elolvasásával akár el is menekülhetünk innen. El a történelembe. Azzal a tudattal, ezt az egészet legalább nem mi találtuk ki.

Kaszás Veronika: Erdélyi menekültek Magyarországon 1988–1989. Gondolat Kiadó, 2015, 510 oldal, 3500 forint

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.