– Egy ilyen elit klub kívülről úgy tűnhet, hogy a tagok kérkedni akarnak az intelligenciájukkal.
– A tagnévsor nem nyilvános. Kérkedésről szó sincs, a magas intelligenciájúak közül a Mensa jellemzően a nyitott gondolkodású, széles érdeklődésű körű embereket vonzza. A tagság feltétele a kortársak 98 százalékánál magasabb IQ-szint elérése ellenőrzött teszten, amit a kb. 1700 tagú magyar Mensa a 17 év felettiek számára szervez.
– Hányan ismerik az egyesületet?
– Felmérések szerint a társadalom húsz százaléka ismeri az egyesület nevét, de mintegy 50 százalék tudja, hogy létezik egy „intelligenciaklub”. A németek egyébként arról is végeztek egy felmérést, hogy az embereket mennyire érdekli saját IQ-juk és másoké.
Kiderült, a nőket jobban, miközben kevésbé mérik – a mi tesztjeinken is kevesebb nő vesz részt.
Állítólag a férfiak félnek az okos nőktől, de ez nálunk pont fordítva van: a mensás lányok jórészt itt találnak párt maguknak. Több mint negyven gyerekről tudunk, akiknek szülei a magyar szervezetben jöttek össze.
– Hasonló a hasonlóval?
– A Sziget Fesztiválon egyszer az új tesztünkkel ellenőriztük, hogy a képességeiket felmérő barátok eredménye meglepően egyforma. Párok esetén is ez a gyakori, de azért ott létezik egy másik modell is, ahol kifejezetten nagy a különbség.
– Léteznek-e más intelligencia klubok?
– Nagyon sok hasonló szervezettel próbálkoztak a világon, de nem jutottak sokra. Nem tudok olyat, amelynek egész világra kiterjedő tagsága megközelítené akár csak a magyar Mensa szervezet nagyságát.
NAGY LANTOS BALÁZS
Író, mérnök, grafikus, zenész, a magyar Mensa elnöke. Amerikában élő, és az ottani szervezetben tag atomfizikus apjától hallott a Mensáról. Amikor aztán megalakult a magyar szervezet, elment az első tesztírásra, és eredménye alapján felvették. Négy éve választották elnökké.
– A magyar szervezetben milyen programok vannak?
– Minden hétre jut több program a játékoktól a beszélgetéseken át a komolyabb innovációs projektekig. A Mensa tagsága nagyon értékes kapcsolati hálót is jelent. El tudunk jutni érdekes helyekre, legyen szó akár a Megyeri híd pilonjának tetejéről vagy a még csak épülő metró alagútjáról. Emellett népszerűsítjük az intelligenciát, az egyes nemzeti Mensák támogatják a fiatal tehetségeket és az intelligenciával kapcsolatos kutatásokat.
– Legfontosabbak mégis saját gyártású IQ-tesztjeik.
– Másfél éve készült adaptív tesztünk ma már Európa legjobb online IQ-tesztje, de Cambridge-nél közelebb ilyet még nem fejlesztettek. Ezt 17–30 év közöttieknek ajánljuk, de dolgozunk az idősebbekre alkalmazható változaton is. A teszt utáni kérdőívek célja az IQ-val kapcsolatos összefüggések felmérése. Kiderült, hogy a magas IQ-júak
nem érzelmi alapon politizálnak és fiatalabbnak tűnnek a koruknál.
Utóbbi összecseng a biztosítási kockázatbecslők által ismert ténnyel: az IQ jobban megjósolja a várható élettartamot, mint a koleszterinszint vagy a vérnyomás. A Mensa-tagok átlagos várható élettartama az átlagnépességnél hét évvel magasabb.
I!
A Népszabadság egyhetes tudásalapú játékot indít április 13-tól. Próbálja ki magát, oldja meg az újságban megjelenő napi tíz feladatot. Lapunk a magyar közéletben betöltött szerepéből adódóan is feladatának tekinti, hogy az önálló gondolkodásra és a tudás értékére felhívja a figyelmet.