Az állami régészcég is aggódik a lelőhelyek miatt

A régészetileg védett területek listájának ma esedékes nyilvánosságra hozatala ellen emelte fel szavát az állami tulajdonú Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) is, amely a legtöbb régészt foglalkoztató intézmény Magyarországon, 85 archeológus dolgozik a kötelékében.

Virágos Gábor, a KÖSZ igazgatója a fémkeresős kincsvadászok dolgának megkönnyítése mellett abban látja az új rendelet veszélyét, hogy a még meg nem talált, nem közhitelesített régészeti lelőhelyek most kikerülnek a törvény védelme alól azzal, hogy a rendelet a régészeti lelőhelyet számmal azonosított jogi fogalommá teszi. Pedig az eddig ismertté vált 50 ezer hazai lelőhely csak kicsi részét képezi a valójában létezőknek. Becslések szerint az ország területének felén rejtőznek emlékek a föld alatt.

A KÖSZ-t egyébként két évvel ezelőtt hozta létre az állam, a nagyberuházások előtti régészeti feltárások gyorsítása és koordinálása érdekében (kivéve ezt a feladatot a megyei múzeumok kezéből). Azóta négy regionális irodát nyitottak (Szombathelyen, Pécsen, Szegeden és Nyíregyházán), s kétmillió négyzetmétert tártak fel. Leleteik raktározására a közeljövőben kapnak egy új, 23 ezer négyzetméteres bázisépületet a XI. kerületben. (Cs. L.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.