Bura alatt
Erkölcstelennek tartja Hegedűs D. Géza azt a helyzetet, amelybe végzős színinövendékeink jutnak: öt éven át képzik őket, majd ahelyett, hogy esélyt adnának nekik a munkára, szabadúszásra, még inkább szabadon tétlenkedésre kényszerítik őket.
- Bár egy évtizede folyamatosan szűkülnek a hazai színházak lehetőségei, leginkább a két évvel ezelőtti konvergenciaprogram sújtotta őket. Nemhogy friss diplomásokat nincs azóta módjuk szerződtetni, régi tagokat kell pénzhiány miatt elküldeniük - magyarázza Hegedűs D. - Ehhez az alaphelyzethez képest meggondolatlanságnak tartom, hogy a budapesti és a kaposvári színi egyetemeken évi 30-40 ember kap diplomát. Egyetemi tanárként és a MASZK elnökeként nyilván javasoltam már az oktatási tárcának, hogy gondolja át a színészképzés rendszerét. De három éve úgy láttam, a már végzettek vagy éppen diplomázók érdekében nekem is tennem kell valamit. Az üzleti szférában kezdtem el támogatók után kutatni, és hatalmas sikernek tartom, hogy az ügyünk mellé állt a kulturális kezdeményezéseket eddig sosem támogató gyógyszeripari vállalat, a TEVA Magyarország Zrt. Ők ebben a színházi évadban 27 - állandó szerződés nélküli - fiatal művész fellépti díját, próbapénzét egészítik ki tisztességes fizetéssé. Másik fontos mecénásunk a Polgár András üzletember által létrehozott Polgár Krisztina Emlékalap, amelyet a Summa Artium kezel. És szerencsénkre kaptunk némi pénzt az Előadó-művészeti Jogvédő Alaptól is, úgyhogy 2009 szeptemberéig nem kell aggódnia 47 ösztöndíjasunknak.
A színművész persze reméli, ez nem jelenti azt, hogy jövő októberben elvágják a programot, mintha sosem létezett volna. A támogatók visszavonásig tették felajánlásukat, a színművészeti vezetői pedig az utóbbi két évben nem hirdettek párhuzamos évfolyamokat. Ha pedig kevesebb pályakezdőnek kell majd ösztöndíjat adniuk, akkor azt is megtehetik, hogy differenciálnak az "inkubátorok" között.