A Stella ARTois és a kultúra
A Szépművészeti Múzeum minden csütörtökön - meghosszabbított nyitva tartásban - este tízig különleges programokkal várja a kulturális csemegékre vágyó érdeklődőket. A vendégek - a nappali jegy áráért - alkalmanként 8-9 tárlatvezetésen vehetnek részt, és végighallgathatnak egy-egy dzsesszkoncertet, általában neves előadókkal; a Jazz Szalonban mások mellett játszott már Szakcsi Lakatos Béla, a Gereben Zita Quartet, Vukán György és a Lakatos Erika-Szakcsi Jr. Duó.
A lehetőségek sora azonban itt még nem ér véget, hiszen a csütörtök estékbe még egy színházi előadás, táncprodukció vagy hangverseny is belefér. Utóbbiakat az állandó vagy időszaki kiállításokhoz kapcsolják. Az egyiptomi tárlathoz például szerveztek már táncműsort Ozirisz feltámadása címmel, és felléptettek egy tradicionális egyiptomi zenekart, a Medici-kiállítás kapcsán pedig egy reneszánsz darabot mutattak be a nagyérdeműnek.
Az igazi hab a tortán azonban a Stella Esték című sorozat, amelyet minden hónap első csütörtökén élvezhet a közönség a Szépművészeti Múzeumban. Ezen alkalmakkor minden látogató a Stella Artois vendége egy pohár sörre, amelyet természetesen a Stella Artois művészi csapolásának kilenc lépése szerint dolgozó csapolómester szervíroz neki. Itt a még nem ismert, fiatal dzseszszisták - elsősorban akadémisták - számára nyílik lehetőség a bemutatkozásra, amelyhez a szokásosnál is izgalmasabb tárlatvezetés kapcsolódik. Ezeket a programokat szintén összekötik az állandó és az aktuális tárlatok anyagával, csakhogy itt a sör eredete, történelme is megjelenik különféle formákban; a tárlatvezetők tesznek egy kis kitérőt, hogy a kiállítás által bemutatott korszakokban miként jelent meg kedvenc italunk. Sör és kellékei az ókori Egyiptomban (ahol a sör alapvető élelmezési cikknek számított), sör a németalföldi és holland festészetben (itt is előkelő helyet foglal el) és így tovább. Az igazán tartalmas és vonzó tárlatvezetésre vállalkozók nyereményjátékban vesznek részt, a végén helyes választ kell adniuk a látottak-hallottak kapcsán feltett kérdésekre. A Stella Artois az idén, a kultúra jegyében különleges, művészi poharakat tervezett: a jól ismert Stella kelyhet a Szépművészeti Múzeum híres festményei díszítik. Ezekkel az egyedi poharakkal néhány kiemelt vendéglátóhelyen is találkozhatnak a fogyasztók. A nyereményjáték helyes megfejtőinek ajándéka az a különleges Stella Artois pohár is, amely az otthoni sörfogyasztás fontos kelléke.
A projektet szervező Szépművészeti Kht. ügyvezető igazgatója, Kégli Balázs elmondta: csütörtök esténként átlagosan nyolcszázan kíváncsiak a múzeum extra kínálatára. Az együttműködésnek megvan a maga hozadéka, a különleges kulturális kínálattal állni tudják a versenyt a konkurenciával, az elégedett közönség utóbb vissza-viszszatér, miközben hozza-viszi az intézmény jó hírét. A Stella mindemellett a médiában is rendszeresen a múzeummal együtt jelenik meg - az intézmény tehát még további figyelmet is kap.
A magas kultúrára fogékony, harminc és ötven év közti értelmiségiekre pozícionált Stella Artois az egyetlen hazai sörmárka, amely tudatosan és határozottan a művészetet választotta a támogatandó területek közül - tudtuk meg a Borsodi Sörgyár Zrt. marketingigazgatójától, Szirbek Andrástól. A Szépművészeti Múzeumnál aligha találhattak volna jobb helyet a brandnek, az intézmény esti látogatóinak köre ugyanis nagyjából egybeesik a Stella célközönségével. A márka egyébként más kulturális intézményt, rendezvényt is támogat - többek között a Madách Színházat, a Cinefestet, azaz a Fiatal Filmesek Nemzetközi Fesztiválját, illetve a Veszprémi Utcazene Fesztivált -, és a hosszú távú elképzelés az, hogy a kulturális élet egyre több területén jelenjen meg szponzorként - közölte az igazgató.