Az Arts and Business Oscarja
Colin Tweedy 1983 óta vezeti az angol Arts and Business szervezetet, amely azért dolgozik, hogy a kultúra támogatásába bevonja az üzleti szférát is. Az angol művész-üzletember számos jótékonysági szervezet vezetőségének tagja, munkásságáért a Brit Birodalom Érdemrendjét vehette át a királynőtől. Többek között arról is kérdeztük, hogy miért tartja fontosnak: a szponzorok is évről évre elismerést kapjanak.
- Először is, az emberek szeretik az ünnepségeket, és már ez is egyfajta ösztönző erő, hogy megerőltessék magukat. A legfontosabb azonban az, hogy követendő példákat mutassunk be, hogy a vezetők lássák, milyen kreatív módokon lehet összekapcsolni a művészet és az üzlet világát úgy, hogy abból mind a két fél profitáljon. Azoknak, akik komolyan veszik a kultúra támogatását, ez egy fontos esemény, és habár rosszulesik nekik, ha épp nem ők nyernek, de ez további ösztönzés is egyben, hogy legközelebb ők kapják a díjat - magyarázza Colin Tweedy.
Az idei egyik jelölt a Beck's sörgyár, amely évek óta a sörösüvegeinek címkéit ajánlja fel a művészeknek. A pályázat idei négy nyertese által díszített speciális üvegeket nyár óta árulják a szigetországban. Az sem ritka, hogy egy cég egy egészen új kezdeményezést indítson el, a Deutsche Bank például - amellett, hogy 50 000 darabos művészeti gyűjteménnyel rendelkezik - a Frieze fesztivál alapítója, továbbá egy saját alapítású versennyel is támogatja a fiatal kortárs képzőművészeket.
Mit adhat vajon egy alapítvány ezeknek a cégeknek, amelyek nyilvánvalóan nem szorulnak anyagi segítségre? A díjak minden évben más művészek által elkészített alkotások, amelyekkel a vállalatok az irodájukban is bizonyíthatják a művészetek iránti elkötelezettségüket. De a pozitív publicitás is az előnyök közé tartozik: az Arts and Business Awards napján minden évben testes melléklet jelenik meg valamelyik tekintélyes angol újságban.
- Az évfordulóra egy különleges díjjal készültünk, melyet az elmúlt harminc év legsikeresebb támogatója fog kapni. Ez lesz az Arts and Business Oscar-díja. Egyébként a válság miatt nem akarunk kirívó díjkiosztót csinálni, de azért megadjuk a módját. A recesszió amúgy még nem gyűrűzött be a művészettámogatásba, de ha tovább húzódik, bizonyára ezen a területen is éreztetni fogja a hatását. Úgy látjuk, hogy akiknek eddig fontos volt a kultúra, a nehézségek ellenére sem hanyagolják el ezt a területet. Mind a pénzügyi szféra, és különösen az ingatlancégek nagyon nehéz időket élnek át, de jól mutatja elkötelezettségüket, hogy az idén díjazásra javasolt cégek között ott van a Deutsche Bank, az UBS és a Land Security is - jellemzi az idei, speciális helyzetet Colin Tweedy.
- A kelet-európai térségnek külön nehézséget okozhat az, hogy két világ között kell egyensúlyozniuk, a leépülő szocializmus és a kiépülő kapitalizmus határán, és a gazdasági világválság sem könnyíti a helyzetet. Mégis, elmondhatjuk, hogy az Arts and Business szellemisége Magyarország mellett Lengyelországban, Romániában és a balti államokban is terjed. Ezekben az országokban már működik a miénkhez hasonló kezdeményezés. Nagyon örülök annak is, hogy Oroszországban is kezd beszállni az üzleti szféra a támogatásba, és olyan nagy világcégeket is sikerült ott bevonni, mint például a Hewlett-Packard, melyek eddig nem voltak túl aktívak ezen a területen - meséli Colin Tweedy, akinek - mivel az A&B-el foglalkozó szervezetek nemzetközi hálózatának, a CEREC-nek is elnöke - jó rálátása van az európai helyzetre.
- A művészet pártolásában az arany középutat kell megtalálni. A teljes állami támogatás azért nem jó, mert akkor a politikának túl nagy a befolyása a kultúrára, de azt sem várhatjuk, hogy egyedül az üzleti szféra tartsa el a művészeket. Az Arts & Business költségvetése is ezt tükrözi: fele állami forrásokból áll, másik részét pedig a támogató vállalatoktól és magánszemélyektől kapjuk - tér ki az angliai alapítvány vezetője a források kiegyensúlyozottságának fontosságára.