Megteszik, mert megtehetik

A Summa Artium Kht. 2005 óta minden évben megrendezi Mecénás napi árverését. November 27-én a Műcsarnokban nem műtárgyakra lehet licitálni: a részt vevő vállalatok és magánszemélyek kiemelkedő kulturális és szociális projektek támogatására tehetnek felajánlást.

Rendhagyó aukciónak lehettek tanúi, sőt résztvevői mindazok, akik november 27-én este a Műcsarnokba látogattak. Nem a szokásos forgatókönyv érvényesült, a legjobban licitálók nem konkrét tárgyakat vásárolhattak - a segítés élményével lettek gazdagabbak. A nyertesek ugyanis egy-egy projekt támogatásának jogát nyerték el.

Braille-írással készült utcanévtáblák, a Bartók Új Sorozat honlapja, téli templomi koncertek Sződligeten, a Ráday műemlék könyvtár biztonsági rendszerének felújítása, a Baltazár Színház produkcióinak támogatása, határon túli magyar színészhallgatók képzése - csak néhány az elmúlt években a Summa Artium Kht. kulturális árverésein "elkelt" programok közül.

A műtárgyaukcióktól eltérően itt nem lehet felmutatni, körbejárni az árverési tételeket, ezért a támogatandó projektekről a szervezők egy-egy perces video-összefoglalót szoktak bemutatni az érdeklődőknek. A segítés lehetőségéből aztán az sem marad ki, aki esetleg nem nyert az árverésen: mód van arra, hogy a "vesztesek" is csatlakozzanak a támogatni kívánt kezdeményezéshez, részt vehessenek annak előmozdításában.

A tizenegy kiemelt, árverezendő program közé november 10-ig lehetett jelentkezni, a Summa Artium választotta ki a végül kalapács alá kerülőket, hat szempontot figyelembe véve. Szerepet játszott a projekt várható minősége, különlegessége, sokfélesége, vagyis az ítészek ügyeltek arra, hogy a végül árverésre kerülő pályázatok között vidéki és társadalmilag különösen hasznos projektek is legyenek. Az is fontos volt, hogy a projekt önmagában is megálljon, képes legyen ellenszolgáltatásra, s hogy bármenynyi legyen is a leütési összeg, mindenképpen jól hasznosulhasson.

- A Summa Artium 2005-ben indította útjára a kezdeményezést, a legtöbb támogató magánszemély akkor még anonim szeretett volna maradni. Sokan úgy gondolták, illendőbb, ha háttérben maradnak. Az utóbbi években viszont bátran vállalják a nevüket a licitálók - mondja Arnold István, a Summa Artium Kht. igazgatóhelyettese. A nyertes pályázatok és a támogatók névsorát nézve feltűnik, hogy egy-egy programot nemritkán többen is pártolnak, cégek és magánszemélyek vegyesen. Az évek alatt beletanultak a potenciális támogatók a rendhagyó árverési szisztémába. Ma már nem jellemző, hogy az aukció helyszínén dönti el mondjuk egy vállalat, hogy melyik megvalósítandó tervet támogatja, s legtöbbször a magánszemélyek is előre elhatározzák, mire licitálnak majd.

S hogy melyek a legsikeresebb projekttípusok? Arnold István szerint azok, amelyek például a művészetet kiszakítják a hagyományos környezetéből, és szokatlan kontextusba helyezik, illetve amelyek összekapcsolják a művészeti és a szociális jellegű célokat. Ilyen volt például a 2005-ben kétmillió forintért elárverezett Dráma Drom, amely Baranya megyei roma fiataloknak kínált komplex drámapedagógiai programsorozatot, vagy a következő évben a köztéri szemetesek átalakítása, amelynek keretében az alkotók az utcára vitték a művészetet, a dizájnt. A sor hoszszan folytatható.

Az idei kínálat is ígéretesnek tűnhetett. A tegnap esti aukción 11 projektre lehetett licitálni. Az Alkoss Te is! program keretében 6-18 év közötti fiatalok ismerkedhetnek meg a Műcsarnokkal - nemcsak az aktuális tárlatot nézhetik meg, de elsajátíthatják a művészeti technikákat is. De támogatni lehetett a Breuer Marcell-ösztöndíjasokat, a Maladype társulat Leonce és Léna előadásait, a bajai Csobbantó majorbeli Csigaház befejezését, a Magyar Fordítóház projektjeit, a Veszíts el egy könyvet! programot, művészeti egyetemisták külföldi tanulmányútjait. A KoMa társulat Tasnádi István Phaidra című darabjának bemutatásához keresett támogatókat, a Thury Levente alapítvány a festő emlékkiállítását szeretné megvalósítani, a pannonhalmi bencés gimnáziumban pedig színházi és fotókurzusokat rendeznének a diákok számára. S ha már fényrajz: egy cseh-magyar fotókiállítás háromnyelvű katalógusának elkészítéséhez is szükség lenne támogatókra.

Az árverést szervező Summa Artium mindenkori célja, hogy a szponzorációs keretüket hatékonyan használó nagyvállalatok az aukción kortárs csemegére leljenek - a támogató kedvű magánszemélyek gondolkodásába pedig a "megteszem, mert megtehetem" filozófiáját plántálnák bele.

A Krétakör hamlet.ws iskolai előadásait négymillió forinttal támogatták a licitálók
A Krétakör hamlet.ws iskolai előadásait négymillió forinttal támogatták a licitálók
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.