Visszaadni egy kicsit a jóból, amit én kaptam

- Szeretnék egy kis örömöt, biztatást adni a fiataloknak - mondja Máthé Erzsi. Négy éve támogatja anyagilag és erkölcsileg a pályakezdő színművészeket a Máthé Erzsi Alapítvány, amelynek munkáját az idei Mecénás Napon Patrónus díjjal ismerték el.

A többek között Kossuth-díjjal, Jászai Mari-díjjal elismert kiváló és érdemes művész, a Nemzet Színésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, Máthé Erzsi ma azt mondja: egész pályájára hatással voltak azok az emberek, akiktől fiatalon szakmai, erkölcsi támogatást, segítséget kapott. Úgy látja, a mai pályakezdő színészeknek nagyobb szükségük van a biztatásra, mint valaha.

- Tulajdonképpen jó titkárnő akartam lenni, de nem tudtam se gépelni, se gyorsírni. A környezetem pedig egyértelműen a színészi pálya felé terelgetett. Az egyetemre ugyan nem vettek fel, de az Országos Színészegyesület Színészképző Iskolájába igen, és ez később fontos szerepet játszott az életemben.

Sváb család lévén ki akarták ugyanis telepíteni őket. Ám tekintettel arra, hogy ő színinövendék volt, "csak" a házukat vették el, de az országban maradhattak. - Bekerültem a Gobbi Hilda alapította Horváth Árpád Színészkollégiumba, és ez nagyon nagy segítség volt számomra. Nem sokkal azután, hogy végeztem, Pécsre kerültem: albérletben kellett laknom, és láttam, hogy a pályatársaim, a többi pályakezdő színész is milyen nehéz körülmények között él - meséli. De mindig érkezett segítség, és mindig a legjobbkor. Ilyen volt például a Farkas-Ratkó-díj gyűrűje, amelyet később, már a Nemzeti Színház tagjaként viselhetett egy évig a társulat szavazatai alapján. - Sokat jelentett az önbizalmamnak, hogy a Nemzeti nagy színészei úgy gondolták, tehetséges vagyok, megérdemlem ezt a díjat.

Máthé Erzsi úgy látja, a mai fiatalok még nehezebb helyzetben vannak, mint ők annak idején. Hiszen az ötvenes-hatvanas években sok irodalmi estet rendeztek, működött az Egyetemi Színpad, egymás után játszhattak a tévé- és rádiójátékokban, filmekben. Ma is sok a tehetséges fiatal, de alig van lehetőségük igényes produkciókban szerepelni. A színésznő néhány éve úgy döntött, megpróbál visszaadni valamit mindabból, amit ő kapott fiatal művészként. 2003-ban hozta létre a Katona József Színházban a Máthé Erzsi-díjat: nem meglepő módon ez egy vándorgyűrű, amelyet évente a színház egy művésze kaphat meg a társulat tagjainak szavazatai alapján.

Később úgy gondolta, ennél többet is tehet, és 2005-ben létrehozta a Máthé Erzsi Alapítványt, amely többek között a Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős hallgatóit támogatja. A díj összege több mint százezer forint, ezt évente egy-egy frissen végzett színész és színésznő kaphatja meg. - A díjazottakról az osztályvezető tanárok javaslatait is figyelembe véve a kuratórium dönt, amelynek tagja a rektor, jelenleg Ascher Tamás, valamint Huszti Péter és Máté Gábor - mondja Bába Krisztina, a Színház- és Filmművészeti Egyetem titkára. Az elmúlt években Tompos Kátya, Kovács Krisztián, Simkó Katalin, Krisztik Csaba, Tarjányi Tamás, Kovács Judit, Vesztl Zsófia és Orosz Ákos kapta meg az elismerést, amelyet az évadzáró ünnepségen vehetnek át.

- Nincs ebben semmi különös, valakiben vagy megvan a segítőkészség, a tenni akarás, vagy nincs. Bennem megvan, és szerencsére most már anyagilag is megengedhettem magamnak az alapítvány létrehozását. De bevallom, nagyon jólesik, amikor a fiatalok az átadás után felhívnak, hogy megköszönjék - mondja Máthé Erzsi. Hozzátéve, hogy számára az a legnagyobb boldogság, ha egy kis örömöt adhat a fiataloknak. Ha a díjon keresztül éreztetheti velük, hogy igenis odafigyel rájuk, törődik velük a szakma.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.