LMBTQI-szempontú könyvtári adatbázist épít a Háttér Társaság. A leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszexuális emberek hátországaként működő civil szervezet egyik programja, a Háttér Archívum képviselői nemrég kilencpontos kívánságlistával keresték meg a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár menedzsmentjét.
Az 1995-ben alakult Háttér Társaság a kezdetektől gyűjti a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és interszexuális (a kezdőbetűkből áll össze az LMBTQI betűszó) témájú szak- és szépirodalmat, folyóiratokat, cikkeket, játék- és dokumentumfilmeket és egyéb dokumentumokat. Az archívumban ma 1500 könyv és háromszáz tételnyi folyóirat található, a médiakollekciójában több mint 700, moziban vagy tévében bemutatott filmet, riportot, beszámolót őriznek.
Az archívumban olyan anyagokat rendszereznek, amelyek a meleg és leszbikus életmód, az LMBTQI történeti és jogi aspektusait mutatják be. A webes adatbázist 2010-ben kezdték el építeni önkéntesek. Mint a programot vezető Nagy Sándortól megtudtuk, ebben jóval több dokumentum adatai szerepelnek majd, mint ami fizikailag is a birtokukban van, a gyűjtemény gyarapodása a támogatók lelkesedésén, lehetőségein múlik. A remények szerint az új adatbázis néhány hónapon belül elérhető lesz a Háttér Társaság honlapján.
A kiadványok alapadatai mellett tartalmi kivonatokat és fotókat is közölnek a készítők, és megjelölik az LMBTQI-téma megjelenésének mélységét is. Nagy Sándor kiemelte: az érintettek közül leginkább az önelfogadási problémákkal küszködő emberek számára lehet fontos és hasznos az adatbázis online elérése, de a kutatók, újságírók és más érdeklődők számára is gazdag forrásként szolgálhat majd. A színházak hasonló, érzékenyítő törekvései sikerrel járnak, az Átrium Színház Az Őrült Nők Ketrece című előadása kapcsán például Stohl András is nyilatkozott.