György Pétert nemhogy földühíti, de kétségbe ejti, ahogyan bizonyos szerzők utólag elverik a port a bűnbe esett embereken – hangzott el a professzor új könyve kapcsán. A kötet ezekről a bűnbe esettekről, és az általuk használt érthetetlen nyelvről közöl mellbevágó forrásokat.
Ez a könyv arról a nyelvi feszültségről szól, amellyel a magyar társadalom szembesült 1945 után: az emberek azt tapasztalták, hogy habár a kommunisták magyarul beszélnek velük, ám ezt a nyelvet nem könnyű érteni. Az pedig súlyos trauma, ha az embertől a saját anyanyelvén olyan politikai töltetű mondatokat várnak el, amelyeket voltaképpen nem is ért – mondta György Péter professzor Az ismeretlen nyelv – A hatalom színrevitele című könyvének bemutatóján szombaton a XXIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon.
Takáts József, Szilágyi Zsófia és György Péter a könyvbemutatón Reviczky Zsolt |
A szerző magánleveleket, naplókat, korábban nem közölt jegyzőkönyveket, ügynökjelentéseket szerkesztett egymás mellé, az anyag legkorábbi anyagai az 1930-as években, a legkésőbbiek az 1960-as években keletkeztek. A kötetben olvasható dokumentumokat, forrásokat – mint Takáts József eszmetörténész, kritikus rámutatott – a könyv címe köti össze egymással, ez esetben ugyanis „az ismeretlen nyelv” a „kommunista beszédet” jelenti.