Koltay Gábort bízzák meg a József Attila Színház vezetésével
Március 31-én távozik Méhes László jelenlegi igazgató. Koltay Gábor, a Szabad Tér színház volt igazgatója ügyvezetőként veszi át másnaptól az angyalföldi színház vezetését. A főváros pedig még áprilisban pályázatot ír ki az igazgatói posztra. Az intézkedés egyben azt is jelenti, hogy a József Attila Színház állandó társulattal rendelkező teátrum marad, nemcsak befogadószínház, ahogy ezt a városvezetés korábban tervezte.
Méhes László a NOL-nak elmonndta, amint február végén megtudta, hogy a társulat egyben marad, korábbi ígéretéhez híven meghozta azt az áldozatot, hogy beadta lemondását. Júniustől tanácsadóként sem vállal már szerepet a színháznál. Mint említette, rengeteg felkérést kapott rendezésekre, ezeknek kíván eleget tenni.
A társulati ülésen jelen volt Koltay Gábor is, aki éppen annyit mondott, amennyit ilyenkor kell: egyelőre szeretne megismerkedni a kilakult helyzettel.
*
Koltay Gábor 1950-ben született Budapesten. Előbb a BME Építőmérnöki Karát végezte el 1969-1974 között, majd 1975-1979 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola rendezői szakát. A '70-es években, a KISZ-ben látott el kulturális feladatokat, egy évig a Népszava gyakornokaként is dolgozott. 1979-1981 között a Magyar Televíziónál volt rendező, majd a Mafilmhez került. 1981-ben rendezte az Illés együttes jubileumi koncertjéről szóló filmjét, A koncertet, majd ennek sikere után 1983-ban, a városligeti Királydombon az István, a király című rockoperát, s az ebből készülő filmet. 1986-tól a budapesti szabadtéri színpadok igazgatója lett, melyek 1990-től Szabad Tér színház néven működtek. A teátrumi céget Koltay 18 éven át vezette, 2003. december 31-ig. Az ő nevéhez fűződik megannyi zenés darab például a János, a vitéz, A költő visszatér, az Attila, Isten kardja, a Zúgjatok harangok, a Megfeszített színpadra állítása.
Történelmi játékfilmjei közül kiemelkedik az 1996-ban rendezett Honfoglalás, Franco Neróval a főszerepben. 2004-ben nagy visszahangot váltott ki három részes törtélemi dokumentumfilmje Trianonról és hatásáról.
Állami ünnepek alkalmából már a hetvenes években vállalta tömegrendezvények szervezését is (például a Nemzeti Múzeum előtti március 15-i megemlékezéseket), e tekintetben a rendszerváltás nem jelentett cezúrát. Nevéhez fűződik Antall József miniszterelnök temetési ceremóniájának rendezése 1993-ban és a Szent Korona emlékezetes dunai utaztatása, 2006-ban szintén ő rendezte Puskás Ferenc temetési ceremóniáját is a Népstadionban.
2008-ban Győrben pályázott színházigazgatói posztra, akkor azonban visszalépett.
Most, mint mondta, pályázni fog a József Attila színház direktori székére.