A Kodály-módszer mozgásközpontúságára céloz Vigh Andrea, amikor azt magyarázza, hogy az egészséget nem csupán szellemi síkon érti: „Az énekléshez vagy a hangszeres játékhoz először is a helyes légzést kell megtanulnia a gyerekeknek” – kezdi az első példával a rektor asszony. Nemes László Norbert folytatja: „A padban görnyedés helyett éneklés közben mozognak a gyerekek, így az órák hangulata felszabadult és vidám.” Vigh szerint ez az egyik kulcs:
„A sikerközpontú hozzáállás egyszerűen nem célravezető. A lényeg: a zenélés, éneklés örömforrás legyen.”
Suzanne Konings a Hágai Királyi Zeneakadémia zeneelmélet tanszékének oktatója, 2004 óta vezeti az intézményt. Hat esztendővel ezelőtt ismerkedett meg a Kodály-módszerrel, ami azonnal lenyűgözte. „Nem értettem egy mukkot sem a próbaórából, csak azt láttam, hogy ez irtó izgalmas” – mondja nevetve. – Tudtam, hogy ez az az út, amelyen el kell indulnunk.” Nem tétlenkedett sokáig: meghívta Nemest Hágába, hogy afféle gyorstalpalót tartson a tanári karnak. „Egyhetes továbbképzést szerveztem, ami akár nagyon rosszul is elsülhetett volna, ám a kollégáimat is magával ragadta a módszer” – jegyzi meg.
Holland dallam
Konings szerint társadalmilag nagyon sok minden múlik a zeneiskolákon: „Az a minőség, ami a zenei életünket jellemzi, egyenesen arányos a zeneoktatásunk minőségével.” A pedagógus szerint a Kodály-módszer abszolút nemzetközi, bár néha vannak fennakadások.
Szeretnék ugyanis a holland dallamkincset integrálni a metódusba, ám ebben nincs olyan könnyű dolguk, mint nekünk, magyaroknak, akiknek elképesztő dallamtár van a birtokunkban nagy népzenegyűjtőinknek köszönhetően.
„Dolgozunk azon, hogy a saját dallamainkat is az oktatás részévé tegyük” – mondja Konings, aki szerint a Kodály-módszer legnagyobb előnye, hogy egy bizonyos fok után teljes önállóságot ad a gyermekek kezébe.
Háry János!
1975-ben az ő ösztönzésére alakult meg a Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet és a Nemzetközi Kodály Társaság is. Kodályné szerint a férje által megépített alapok stabilak, a váz ma is áll. „Sok évtizede élek ebben a gondolatkörben, ma is úgy gondolom, hogy minden, akár kis eredménynek, ami közelebb visz az ideálishoz, örülni kell.”
|
Kodályné Péczely Sarolta életét a Kodály-módszernek szenteli Kasza Gábor / Zeneakadémia |
Az özvegy szerint annak, hogy a komponista kultusza manapság is világszerte tetten érhető, elsősorban nem is feltétlenül a módszer, hanem Kodály zeneszerzői nagysága a kulcsa. „Repülőgéppel utaztam Amerikába – idéz fel egy jellegzetes esetet –, és mivel nyugatnémet vízumot kellett igényelnem a repülőtéren az átszálláshoz, kiszállítottak a gépből. Diktálni kezdtem az adataimat a német ügyintézőnek, mire ő rám nézett: Kodály? Háry János!”