Kiállítással emlékezik Bíró Lászlóra az Országos Széchényi Könyvtár. A Buenos Airesben elhunyt Bírónak a golyóstoll feltalálójaként hálás az utókor, noha több mint húsz szabadalmat jegyeztetett be – sok egyéb mellett neki köszönhetjük a golyós dezodort, és ő konstruálta meg az első automata sebességváltót is –, emellett remek festő volt.
Argentínában valóságos nemzeti hősként tisztelik. Az egyetemes technikatörténet egyik legnagyobb alakja, Bíró László 1899-ben született a budapesti Nagymező utcában. Még tizennyolc sem volt, amikor berántották az első világháborúba, de több barátjával együtt megszökött a szolgálatból. A világégés után az Orvostudományi Egyetemen kezdett tanulmányokat, amelyeket azonban sohasem fejezett be. Sok mindenbe belekapott, volt például hipnotizőr, autóversenyző, vámügyintéző és grafológus is, az 1920-as években újságíróként kereste kenyerét.
Megfordult a Pesti Hírlapnál és a Pesti Naplónál mások mellett, tehát Babits Mihály, Móricz Zsigmond, Kosztolányi Dezső és Karinthy Frigyes munkatársa volt, állandó rovatot vitt a népszerű Előre című lapban, és ő szerkesztette a magyar kultúrát és művészetet népszerűsíteni hivatott Hongrie-Magyarország-Hungary címet hordozó folyóiratot. A korabeli pesti művészvilág megbecsült tagjaként sok időt töltött a Fészek Klubban, többek között Molnár Ferenc és Heltai Jenő megtisztelő társaságában, mindeközben festett és szobrászkodott. Tagja volt a Királyi Természettudományi Akadémiának is.
Bíró László, kezében a nevét őrző találmányával |