Így élt a bebopbárónő
A gyopárbagoly, nevével ellentétben nem madár, hanem lepke, rendkívül lokális és ritka faj. Róla kapta a nevét Pannonica Rothschild, vagy talán róla is, hiszen Pannonica édesapja szenvedélyes lepkegyűjtő volt, édesanyja pedig erdélyi származású, Rózsika keresztnevű. Nem tudni, hogy ilyen indulással az emberre különleges élet vár, vagy éppen ellenkezőleg, ő is csak egy feledni való példa lesz arra, hogy a pénz nem boldogít.
Thelonious Monkkal |
Egyébként Pannonica Rothschild lehetne erre is példa. A közhelyekre, hogy a vagyon csak luxusbörtön, csak a boldogtalan gyermekkort és a még boldogtalanabb felnőttkort biztosítja. De aztán a bárónő gondolt egyet, vagy talán nem is gondolta, csak érezte. Meghallotta Thelonious Monk leghíresebb szerzeményét, a ’Round Midnight címűt, és eljött számára a rilkei pillanat, megváltoztatta életét.
Beleszeretett a műbe, a zongoristába, abba a másik életbe, amit a ’Round Midnight sejtetett, otthagyta a követnéi életet, öt gyermekét, az egész rothschildságot, New Yorkba költözött dzsesszbárónőnek. Ivott, dohányzott, talán kábítószerezett, egész nap dzsesszt hallgatott, zenészeket furikázott a nyitott kocsiján, ami hol Rolls-Royce, hol Bentley volt. A pénze igenis boldogított, csak nem feltétlenül a tulajdonosát, de Monkra sokkal vidámabb élet köszöntött azzal, hogy a szép, és valóban szép bárónő az apanázsa jelentős részét rá költötte.
Kathleen Annie Pannonica de Koenigswarter (született Rothschild baronesz) |
Sokan vannak, akik ezt várják. Nem a pénzt, hanem a hívást. Azt a zongorahangot, ami Pannonica Rothschildnak megadatott, amit hajlandó volt észrevenni, amiből levonta a tanulságot. A legtöbbünk életéből persze kimarad, soha nem jövünk rá, hogy miért is jöttünk a világra, mivel lehetünk embertársaink szolgálatára, mit kíván tőlünk Isten, a világszellem, a vak és süket anyag, amelynek vakságát és süketségét képtelenek vagyunk elhinni. És akkor itt van egy csodálatos példa, egy anyagi javakkal ezerszeresen béklyózott asszony, aki eltépi köteleit, eldobálja a ballasztként működő pénzes zsákjait, és… és…
És? Mit is kapott Pannonica Rothschild cserébe? Írtak róla néhány dalt, de ha valaki azt hinné, hogy ezek az érzékeny muzsikusok valahogy dalban próbálták meg elmesélni pártfogójuk jellemét és gondolatait, azok nehogy véletlenül meghallgassák ezeket a számokat. Mert a nagy Thelonious Monkot nyilvánvalóan Pannonica nevének ritmusa és dallama ihlette meg, semmi egyéb.
Monk halála és a bebop elhalványulása után Pannonica csak egy öreg, macskás néni maradt, háromszázvalahány állattal, irtózatos bűzben, magányosan. Akármilyen szép vagy megható is élete története, csak az benne az izgalmas, hogy éppen egy Rothschild életének a története, és most éppen egy másik Rothschild írta meg. Amitől Pannonica leginkább menekült, az lett a legérdekesebb tulajdonsága: a vezetékneve. Ezt hogy lehet túlélni? Leszáll az angyal, átadja az Úr üzenetét, és ezzel vége. Vagy az angyal értett valamit félre, vagy az Úr gondolta meg magát. Hogy lehet ezt túlélni?
Ez az, amire Pannonica Rothschild sem tudta a választ.
Szerző: Hannah Rothschild
Cím: Pannonica
Fordító: Vereckei Andrea
Kiadó: Helikon
Ára: 3490 Ft