Heten kapnak Magyar Örökség Díjat
A díjat december 21-én adják át a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében - olvasható a www.magyarorokseg.hu-n.
A Fonó népművészeti és hagyományőrző tevékenységéért nyeri el az elismerést, amit a tervek szerint az alapító, Lukács József és a Fonó ügyvezető igazgatója, Horváth László vesz át - közölte az MTI-vel Hegedűs Anna sajtófőnök. A díjátadón a Fonó tevékenységét Birinyi József hangszeres előadóművész, néprajz- és népzenekutató, a Hungarikum Szövetség elnöke méltatja.
Magyar Örökség Díjban részesül a 100 éves fasori református templomban élő gyülekezet hitmegtartó ereje és lelkisége. Köszöntőt mond Bogárdi Szabó István református lelkész, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke.
Palkovits Miklós neuroanatómus, agykutató iskolateremtő tudományos munkásságáért kap díjat, őt Szél Ágoston orvos, anatómus, tanszékvezető egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem rektora méltatja.
Az alsócsernátoni Haszmann család hagyományápoló tevékenységét Szabó Zsolt kolozsvári irodalom- és művelődéstörténész, egyetemi tanár ismerteti. Rejtő Jenő író korszakos irodalmi tevékenysége is a Magyar Örökség díjazottjai közé kerül, az életműről Szitányi György esztéta, művészetszociológus, író, kritikus beszél.
Jankovics Marcell filmrendező, művelődéstörténész alkotóművészetét Orosz István grafikusművész, Szelényi Károly fotóművészt pedig Marosi Ernő művészettörténész méltatja.
A Magyar Örökség díj azon magyar intézményeknek, csoportoknak adható, akik tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra, gazdaság, sport, tudomány, azaz a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemeléséhez. Ezek együttesen alkotják a magyarság "Láthatatlan Szellemi Múzeumát". Évente négy alkalommal, esetenként hét-hét díjat osztanak ki kulturális műsor keretében.