Majd elfelejtették.
|
Jankovits Gyula: Libatolvaj Kallos Bea / MTI |
Most a Vár rekonstrukciójára készülve, emlékek után kutatva azonosították a figurát, amelyet a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) restauráltatott. Egy ötödéves kőrestaurátor-hallgató, Agárdi Fanni végezte el a munkát Szemerey-Kiss Balázs és Káldi Richárd tanári felügyeletével, a múzeum és a Magyar Képzőművészeti Egyetem együttműködésével.
Ennek keretében több XVIII–XIX. századi festményt is helyreállítottak, egyebek mellett a Vár egyik 1951-ben leválasztott falfestményrészletét abból az időből, amikor a palotát az 1770-es években egyetemként használták: a kép – az orvosi fakultás allegóriája – csodával határos módon maradt meg egy falmélyedésben.
A Vár felújítási programjának névadója, a Ferenc József-kori palota végső kiépítője, Hauszmann Alajos Carrarában faragott mellszobrát is a közelmúltban vásárolta meg a múzeum. Ez a szobor az elmúlt évtizedekben magántulajdonban rejtőzött, abban a Döbrentei utcai lakásban, amely valaha az építészé volt, mondta Rostás Péter, a BTM főigazgató-helyettese. A szobrot a carrarai bányákat bérlő Triscornia cég faragtatta annak idején, hálából azért a sok megrendelésért, amellyel Hauszmann a budai palota építése közben megbízta őket.
|
Kiss György Kiscsibésze a József krt. és a Krúdy Gyula utca sarkán Szabó Miklós |
A múzeum és a restaurátor szak együttműködése keretében a mai Magyar Nemzeti Galéria bejáratánál egykor állt Habsburg-lépcső Senyei Károly alkotta atlaszfiguráit is újraformázták meglévő töredékek alapján, s ez is látható lesz a BTM-ben a palota történetét feldolgozó, megújult kiállításon.
A királyi termek rekonstrukciója a múzeum mai metszettárának helyén volt egykori Szent István-teremmel kezdődik majd, amelyből tavaly év végén néhány kerámia falképdarab került elő. Egyelőre csak a munka előkészítéséről született kormányhatározat. A múzeumnak június 30-ig kell kiürítenie a metszettárat, tudtuk meg.
Kedvenc kis tolvajok
A kis Libatolvaj kicsavarodó alakja formailag Bernini 1624-ben készült David-szobrát követi, amely nagy hatással volt a barokk és a neobarokk követőkre. Ezt a tartást fedezhetjük fel Budapest másik, kedvelt kis tolvajszobrán, a József körúti Kiscsibész szobron is, amely a várbeli Libatolvaj előtt, 1885-ben készült Kiss György munkájaként, igaz, a főváros csak 1927-ben állíttatta fel. Ez utóbbi annyira kedvelt a lakosság körében, hogy többször is ellopták.