Gyurcsány-film: ötmillió, mert szabadság van
L. Simon László szerint a hazai kulturális intézményrendszer a jelenlegi föltételek között kifejezetten jó állapotban van, közelít a nyugat-európaihoz, mert az ország mindig többet költött rá, mint amennyit elbírt volna. E meglepő megállapítást a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöki és az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöki posztját betöltő fideszes politikus szerdán tette azzal összefüggésben, hogy magyar levéltári anyagok jegyzékbe vételének támogatása miatt fölkeresett több, a keleti határon túli intézményt, és kétségbeejtő körülményeket is tapasztalt. Az NKA-nál tartott sajtóbeszélgetésen ismertette egyebek között a mecénás szervezet kollégiumai által elkölthető keretösszegeket, céltámogatásokat.
Összesen közel 6,3 milliárd forintról dönthetnek idén a kurátorok. A legtöbb pályázati pénzt, csaknem 1,1 milliárdot a közgyűjtemények kollégiuma oszthatja el. E grémium támogatja egyebek mellett a Nemzeti Múzeum új állandó kiállításának létrehozását 200 millióval, továbbá a magyar-olasz kulturális évad lebonyolítását, az Ithaka-program keretében magyar vonatkozású külföldi értékek – például Molnár Tamás konzervatív filozófus hagyatéka – hazahozatalát. A könyvkiadás kollégiuma 809 milliót oszthat szét új kiadói tervekre, a klasszikus magyar irodalom újrakiadására, szakkönyvekre és a 200 milliós Márai-programra. Összesen hat kollégium segítheti a Gárdonyi Géza Emlékév programját, köztük a fesztiválok kollégiuma, amely csaknem 725 milliós kerettel bír. Az NKA támogatja a cirkuszművészeti előadásokat és hozzájárul az állami művészeti díjakhoz is 95 millióval.
Hamarosan kiírják a szerzői jogdíjak jogkezelőinek befizetéseit elosztó grémium első pályázatát irodalmi és zenei alkotók, előadók számára. (A jogkezelőkhöz befolyó pénz egy részét L. Simon javaslatára a törvényhozás központosította korábban az NKA-nál.) Most több mint 291 milliós a keret, ősszel lesz a második pályázat, és az éves összeg várhatóan meghaladja a félmilliárd forintot. Ebből csak az ArtisJus befizetése több mint 400 millió, ennek ellenére a szervezet idei díjazottjainak (Kántor Péter, Szvoren Edina, Szálinger Balázs, Szőnyei Tamás) már nem tudta a saját díjaival járó, eddig legnagyobbnak számító pénzjutalmakat kiosztani.
Egy kérdésre válaszolva az NKA-elnök a művészeti szabadsággal magyarázta, hogy Balog Zoltán miniszter a mecénás szervezetnél levő keretéből 5 millióval támogatta Dézsy Zoltán Elment az öszöd című, Gyurcsány Ferencről szóló játékfilmjét. Közbevetésünkre, hogy ez talán nem művészfilmnek, inkább politikai kampányfilmnek ígérkezik, és vajon hasonlót akkor is támogatna-e a miniszter az NKA-nál, ha történetesen Orbán Viktorról szólna, L. Simon megjegyezte: az is támogatható lenne érvényes művészeti pályázat esetén.
Az NKA-elnök egyébként elégedetten nyilatkozott a mecénás szervezetnél bevezetett online-pályáztatás eddigi eredményeiről, és bejelentette: az NKA húszéves fennállása alkalmából ősszel visszatekintő kiadványt jelentetnek meg, és nemzetközi konferenciát is rendeznek a kulturális mecenatúráról.