Feltámadott Sztálin kultusza
Kulturális központ nyílt Joszif Sztálin emlékére Oroszországban, születésének 136. évfordulóján. A tudományos, kulturális és történelmi centrumot a Moszkvától 625 kilométerre délkeletre található Penzában adták át – írta a Russia Today portálja. A minimúzeum Sztálin katonai és gazdasági „diadalait" mutatja be, a diktátor hadászati hiányosságait, a háború vagy három évtizedes hatalma árnyoldalait elhallgatja.
„Sztálin egyre népszerűbb, politikusként, de egyszerű emberként is. Szerény volt, noha egy hatalmas ország élén állt" – fogalmazott a megnyitón a kommunista párt regionális bizottságának első titkára. Szerinte ugyanakkor a központ nem Sztálin, hanem a szovjet történelem egy korszakának tiszteletére épült. – Itt nincsenek Sztálinhoz kapcsolódó emléktárgyak, ez egy történelmi és kulturális központ. Olyan eseményekről fogunk itt beszélgetni történészekkel és a kulturális élet szereplőivel, amelyek akkoriban történtek – mondta. A penzai kommunisták az 1936-os szovjet alkotmány 80. évfordulója emlékére 2016-ot Sztálin évének akarják nyilvánítani.
Az ifju Ioszeb Dzsugasvili |
Sztálin 1924 és 1953 közötti hosszú rémuralma idején egyes becslések szerint több mint egymillió embert végeztek ki politikai okokból, több millióan munkatáborokban, Ukrajna és Oroszország déli területén pedig éhínségben lelték halálukat.
Az eredetileg Ioszeb Dzsugasvili néven a grúziai Goriban, de az akkori Orosz Birodalom területén született forradalmárnak Grúziában élő kultusza van, de az orosz hivatalosságban sokáig nem nevezték meg a történelem nagyjai között.