Minden bizonnyal Giotto elpusztult római mozaikjának, az 1300 körül készült Navicellának korabeli freskómásolata lehet az erdélyi Kiszsolna pusztuló középkori templomának egyik falfestménye. A középkori Magyarország területéről eddig ilyen nem volt ismert, de Európában is csak három hasonlóról tudnak.
A nagy figyelmet keltő Giotto-másolatra karácsony előtt lelt Papp Szilárd, a Szépművészeti Múzeum művészettörténésze, amikor a kiszsolnai freskó töredékeit elemezte. A felfedezés azért is különleges, mert a maga korában „világhírű", egykor a Szent Péter-bazilika előudvarának falain látható, de a XVII. században megsemmisített mozaikról jó néhány másolat ismert, de csak három olyan, amely az eredeti után egy évszázadon belül készült. Közülük a legkorábbi Strasbourgban található az 1320-as évekből, további egy-egy Pistoiában, illetve Firenzében, mindkettő a XIV. század második feléből. A negyedik példány pedig az erdélyi Kiszsolnán.
Francesco Beretta 1628-ban így látta a többször áthelyezett, lebontásra ítélt 10 x 14 méteres római Giotto-mozaikot, a Navicellát |
A valaha szászok lakta mezőségi település Kolozsvártól kilencven kilométerre fekszik. A XVI. században, amikor a falu lutheránus hitre tért, a festményeket lemeszelték, amit később megismételtek.