Emtúr reprezent
Aztán az agyonhallgatott másolt kazettából MP3 lett. A nadrágunk szára az éveink számával egyenes arányosságban szűkült, néha már magas sarkút is felvettem a deszkáscipő helyett. Lett asztalunk is, a Csidernek meg nekem, egymással átellenben a szerkesztőségben, de azért két lapzárta között gyermeki vigyorral bólogattunk az ütemre, ha a másiknak bejött a zene, amit hoztunk. Másolt kazetta helyett pendrive-on.
És most Cs. P.-nek igazi verseskötete van. Talán meg kéne vennem apámnak karácsonyra, mintegy az orra alá dörgölve: tessék, kapcsold ki egy kicsit a Pink Floydot, és olvasd. Ez a srác egy azok közül, akiket folyamatosan le akartál halkíttatni velem. Meg aki egy lobotómia után is jobb rapet ír nálam.
Persze írhatnám, hogy micsoda remek bemutatkozás ez a Rendrakás: kiforrott, koherens, néhol szívbe is markol. Meg azt is: szurkolok, hogy a második tétel ezúttal ne maradjon el, mert hát mindig a második album, akarom mondani, kötet a vízválasztó. Ha ez a könyv koncert lenne, csápolnék a nézőtér első traktusában.
De ne használjunk nagy szavakat, Cs. P. nem kedveli az ilyesmit, ahogy ő írja: a könyörület, az nagyon csúnya hobbi. Sokkal inkább valami karcos ütem, az illik hozzá, valahol mélyen a verssorok mögött, amire már megint és még mindig egyszerre mozdul a fejünk: bólogatunk, csak már nem a dobgép miatt. Emtúrból Mezőtúr lett a fülszövegben, rapperből meg költő. Vagyis dehogy. Csider az volt, költő, mindig is.
Mi meg csak remélni tudjuk, hogy a gyerekeink ilyen verseket írnak majd rólunk.
Csider István Zoltán: Rendrakás
Magvető, 2490 forint