Egy bujkáló fal nyomában

A régi pesti városfal A Dunától indult, és a jelenlegi Kiskörút vonalán végighúzódva, szintén a Dunánál ért véget. A városfal hossza meghaladta az 1,7 km-t, 12 kisebb rondella és kerek bástya, illetve a kapukat védő nagy rondella tagolta. Ennek az itt-ott meglévő, kiskörúti bérházudvarokon még fellelhető emléknek erednek nyomába csütörtökön nyíló kiállításukkal a városvédők.

Budapest lakói közül kevesen tudják, hogy a Belváros házainak egy része gazdag, középkori pesti polgárok házmaradványaira épültek. A 19-20. századi várostörténeti kutatások feltárták, hogy a Belváros mai telekbeosztása, utcahálózata a 13. században kezdett kialakulni, a kibővített, végleges formáját az 1480-körüli időszakban, a késő középkori városfal felépítésével érte el.

A középkori pesti városalaprajz a Belváros egyik legfontosabb történelmi emléke. A síkságon elterülő Pestet hadászati, védelmi okból Mátyás király 1450-1470 között fallal vette körbe. A városfal pontos helyét, elhelyezkedését 16-17. századi ábrázolásokból, és 18-19. századi felmérésekből, továbbá régészeti és műemléki kutatások eredményeiből ismerjük. Az egykori metszeteken mindenhol megfigyelhető, hogy a középkori falszakasz félkörösen vette körbe a várost. A Dunától indult, és a jelenlegi Kiskörút vonalán végighúzódva, szintén a Dunánál ért véget. A városfal hossza meghaladta az 1,7 km-t, 12 kisebb rondella és kerek bástya, illetve a kapukat védő nagy rondella tagolta.

Az előkelő, gazdag 1505-től „szabad királyi város” rangra emelkedett Pest, templomaival, kolostoraival, a budaihoz hasonló, főúri és gazdag polgári családok emeletes kőházaival a török hódoltság 150 éve alatt fokozatosan elpusztult. 1526-ban, 1604-ben és 1684-ben felégették, 1684-ben a német császári hadvezetés a romokat is széthordatta. Pestből csak a városfal és a Belvárosi plébániatemplom szentélye maradt meg felismerhető állapotban. Elpusztultak a pesti városi tanács és az egyházi intézmények középkori levéltárai is. A 19. század tudósai kezdték összeszedni a Pestre vonatkozó, szerencsésen fennmaradt okleveleket, majd a 20. század második felében megindult a műemléki és a régészeti kutatás.

A városfal az 1780-as évekig érintetlenül fenn állt, 12 rondellájával és 3 kapujával. A 18. század végére Pest rohamos fejlődésének, gazdasági megerősödésének gátjává vált a várost körül ölelő, azt szinte a külvilágtól elzáró falazat. A városfal vonala azonban Pest további fejlődésében szinte minden korszakban fontos szerepet kapott. Erre az útvonalra épült ki a reformkori kulturális fellendülés és a városi kereskedelem számos intézménye, köztük a Nemzeti Múzeum, a régi Képviselőház, a Vásárcsarnok, vagy a Fővámház.

Városfal, Vámház krt. 16., régi városfal, 1995. október 6.,

Ezt a ma alig ismert középkori városfalat idézi fel a kiállításunk. A kutatómunka látható emlékei, a 15. századi városfal helyreállított részletei mellett, bemutatjuk a 15. századi városfal közterületre eső, feltárt és dokumentált, visszatemetett külső tornyainak és a városkapuknak maradványait is. A kiállítás két kurátora, Irásné Melis Katalin és Zádor Judit régészek évtizedek óta foglalkoznak a pesti városfal maradványainak feltárásával és megismertetésével. Munkájuk szép összefoglalását nyújtja az itt bemutatott anyag.

Városfal, Vámház krt. 16., régi városfal, 1995. október 6.,
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.