galéria megtekintése

Egy majdnem új színház

Az írás a Népszabadság
2014. 05. 10. számában
jelent meg.


Szemere Katalin
Népszabadság

Az állami támogatás növekedésében bízik a tatabányai színház igazgatója.

Ibsen: Nóra, Crespo Rodrigo és Balsai Móni
Ibsen: Nóra, Crespo Rodrigo és Balsai Móni
Sipos Zoltán

Máshol színházak szűnnek meg, színészeket bocsátanak el, a tatabányai Jászai Mari Színház viszont frissen alapított társulattal kezdi a következő évadot – tudtuk meg Crespo Rodrigo igazgatótól. Tíz színészt szerződtetnek közalkalmazotti státuszba, kettőt vállalkozói szerződéssel. A direktor azt mondja, egyrészt a gazdasági mutatóik, másrészt a város támogatásának köszönhetően jött ez a lehetőség. A tatabányai színházat negyed évszázada támogatja az állam.

A régebbi vezetők, Éless Béla, Zubornyák Zoltán és Harsányi Sulyom László hol produkciókat fogadtak be, hol egyes előadásokra szerződtetett színészekkel vitték színre a produkciókat. Crespo 2011 januárjában vette át a színházat, akkor gazdasági problémák miatt kizárólag vendégelőadásokból hirdetett bérletet. Azóta évi hat felnőtt- és hétkilenc gyerekbemutatót tartanak, 80 százalékuk saját produkció. Mint az igazgató mondja, az első évben ő sem kapott egyetlen fillérrel sem többet, mint elődje, a szigorú gazdálkodás eredményeként – a gázsik és a produkciókra fordított összegek optimalizálásával – hozták össze a premiereket. Még az épület színháztechnikai modernizálására is jutott forrás.

 

Az előadó-művészeti törvény elindításakor sajátos helyzetbe került a tatabányai színház még Harsányi Sulyom idejében. Mivel bevezetése előtt éppen felújították a színházat, igen hátrányos helyre kategorizálták a teátrumot. Egyszeri kompenzációt kaptak, de aztán mintha erről megfeledkeztek volna az állami szervek. A módosításkor már kiemelt művészeti intézmény státuszt kapott, és a gazdasági mutatók változásával nőtt az éves költségvetésük is. 2010-ben 124 millió forint volt az állami és 143 millió az önkormányzati támogatás, a következő évben az állami 104 millióra esett vissza, az önkormányzati viszont 160 millióra nőtt. Ekkor produkáltak már majdnem százmillió forint saját bevételt is.

2012-ben összesen két-kétmillióval kaptak többet mindkét forrásból. A saját bevételük viszont 127 millióra nőtt. Tavaly 109 milliós állami és 169 milliós önkormányzati pénzzel számoltak, ehhez jött 151 millió saját bevétel. Az idén hárommillióval csökkent a tatabányai forrás, de 128 millióra tornázták az állami támogatást. Ehhez kellett az is, hogy 2010 óta százzal több előadást játsszanak egy évadban, a nézőszám pedig 29 ezerről 52 ezerre ugorjon. (Az előadás- és nézőszámban benne vannak a koprodukciós és a tájelőadások adatai is.) Az állami és az önkormányzati támogatás nem elég az intézmény fenntartására, ráadásul a helyiek anyagi viszonyait ismerve nem emeltek sem bérlet-, sem jegyárat. Ezért igyekeznek évről évre növelni a saját bevételüket pályázati pénzekből és másból, valamint a mecénások társaságiadó-jóváírásával járó taóval.

Ezek a pénzek is szükségesek a most toborzott társulat fenntartására. Ehhez egyébként a helyi önkormányzat is hozzájárult 25 millió forinttal. Crespo Rodrigo azt reméli, a státuszbővítéssel az állami normatíva szintén növekedni fog, mert úgy tudja, a többi vidéki színház támogatásához mérten százmilliós a lemaradásuk. Még olyanokhoz hasonlítva is, amelyeknek nem olyan jók vagy azonosak a gazdasági eredményeik, mint nekik. Arról is beszéltünk az igazgatóval, hogy Tatabányán még mindig meglehetősen kevés előadást ér meg egyegy produkció. A nagyszínpadiak 10-12-t, a stúdióbeliek 20-25-öt. Kivételek a zenések, A dzsungel könyve 37. alkalomnál tart. A legnagyobb prózai sikerük Ibsen Nórája, amely harmadik évada megy a stúdióban. A testőr koprodukció, Győrben és Tatabányán összesen 46-szor adták.

A Jászai társulata

Az igazgató bemutatta a társulat tagjait: Bakonyi Csillát, Danis Lídiát, Dévai Balázst, Honti Györgyöt, Kardos Róbertet, Major Melindát, Megyeri Zoltánt, Schruff Milánt, Szabó Emíliát és Végh Pétert, valamint a szerződéssel dolgozó Egri Mártát és Maróti Attilát. Mindegyikük évi három-négy bemutatóra számíthat. A tagok egy része régóta dolgozik Tatabányán, vannak, akik Crespo idején kaptak több szerepet, továbbá olyanokat is szerződtetett, akik eddig még nem dolgoztak itt.

Vendégként várják a következő évadra Erdélyi Tímeát, Gulyás Hermann Sándort, Kaszás Mihályt, Lass Beát, Mihályfi Balázst, Pálfi Katalint és Tóth Ildikót. A következő, 25. jubileumi évad előadásait Harangi Mária, Göttinger Pál, Guelmino Sándor, Hargitai Iván és Rába Roland rendezi. Lesz gyerekmusical, a Padlás, Shakespeare-mű, A tribádok éjszakája Enquisttől meg Feydeau komédiája, A hülyéje. Csehovtól a Sirályt és Hadar Galrontól a Mikvét adják majd.

Megszűnő, átalakuló társulatok, épületek

A színházi élet talán legfájóbb vesztesége az utóbbi időben, hogy két éve májusban tartotta utolsó előadását a Budapesti Kamaraszínház, a fenntartó minisztérium nem finanszírozta tovább a színház működését. Az épületek azóta is üresen állnak, egyelőre csak pletykákat lehetett hallani arról, melyik igazgató tart igényt a három játszóhelyre. Ugyanígy járt a produkciós teátrumként működő Játékszín is, igaz, ebben az esetben a társulat tagjai még végigjátszhatták az évadot Balázsovits Lajos igazgatása alatt. A Játékszín azonban ősszel újra megnyílhatott, méghozzá magánszínházként.

A végelszámolás alatt álló k .-t az összes terhekkel és jogosultságokkal együtt megvásárolta az MNV Zrt.-től üzlettársaival a Budapesti Kamaraszínház egykori színésze, Németh Kristóf. Erőteljesen elhúzódott az év elején a Bárka Színház fenntartóváltozása. A teátrumnak több előadását is le kellett mondania az ebből fakadó működési bizonytalanság és adósságállomány miatt. A választások előtt azonban segítséget nyújtott erre az évadra a jövőbeli fenntartó, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. Úgy tudjuk, Seress Zoltán direktor most új társulatot toboroz, mivel a régi csapat nagy része távozik a Bárkából, hárman – Szabó Emília, Dévai Balázs és Kardos Róbert – történetesen Tatabányára.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.