Dialektus Filmfesztivál: Kerekes, Gallois és Richter műve győzött

Kerekes Péter Gulyáságyú, Francois-Philippe Gallois Bagyéli pigmeusok a világ peremén, valamint Jana Richter Gaucsók: aki nem száll fel, nem eshet le című alkotása nyerte az Aranyszarvas díjat az idei Dialektus - Európai Dokumentum- és Antropológiai Filmfesztiválon Budapesten.

A június 23. és 28. között (hatodik alkalommal) megrendezett Dialektuson tizenöt ország 43 alkotása szerepelt. Az Aranyszarvas díj - Czebe István üvegművész munkája - mellé Kerekes Péternek és a francia Jean-Philippe Gallois-nak ezer euró is járt, a diákszekció nyerteseként a német Jana Richter 800 eurót vihetett haza - tájékoztatták a szervezők kedden az MTI-t.

Kerekes Péter a Gulyáságyúban szakácsokat, háborús séfeket szólaltat meg, Jean-Philippe Gallois filmje egy kis közösségről szól, amely amikor a szükség úgy hozza, hihetetlenül szorosan összefog, Jana Richter alkotása pedig a kihalás előtt álló életmód, a lóháton élő gaucsók kultúráját mutatja be.

A vetítések az Örökmozgóban, a Cseh Centrumban, a Vörösmarty moziban, a DocuArt Kocsiszínben és új helyszínként a Magyar Építészek Házában voltak. A díjakról három kategóriában összesen kilencfős nemzetközi zsűri döntött. A Sűrű leírás kategóriában az európai antropológiai filmek kaptak helyet, az európai dokumentumfilmek az Emberi történetek című szekcióban versenyeztek, a Diákmunka pedig a beküldött diákfilmek mustrája volt.

A zsűri tagja volt Eddy Appels antropológus, dokumentumfilmes, a Beeld voor Beeld dokumentumfilm-fesztivál vezetője, Adina Bradeanu dokumentumfilmes, Kató Csilla, az Astra Filmfesztivál munkatársa, László Sára dokumentumfilmes, Eva Michalková, az Early Melons Nemzetközi Diákfilmfesztivál programvezetője, Müllner András, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet Kommunikáció Tanszék docense, Sasa Sreckovic, a belgrádi Néprajzi Múzeum kurátora, az Etnológiai Filmfesztivál menedzsere, valamint Szirmai Márton filmrendező, szerkesztő.

A rendezvényt minden évben műhelymunka, konferencia és retrospektív vetítés kíséri. Az idei program érdekessége volt a "myDEER" elnevezésű workshop, amelynek keretében kilenc filmes projektet fejlesztettek tovább. Az idei retrospektív vetítéssel Zolnay Pál munkássága előtt tisztelegnek.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.