Nem ildomos egy könyvet a végén kezdeni, azonban a szerző már a címlapon lelövi a poént. Már ha az poén, amit Luyendijk riportjának az alcíme sugall.
Bár a „Hogyan vezeti a világot újabb válságba a pénzügyi elit?” cím vaskos összeesküvés-elméleteket sejtet, azonban a könyv mégsem lesz Matolcsy György vagy Bogár László kedvence. Luyendijk feszes, tudományos alapossággal és precizitással megírt munkájában ugyanis egy árva szó sincs bármiféle összeesküvésről vagy háttérhatalomról.
Luyendijk szerint a globális pénzvilág valóságos, hétköznapi működése ha lehet, ennél sokkal ijesztőbb.
Luyendijk a Guardian megbízásából írt éveken át egy pénzügyi blogot, és mintegy kétszáz, anonim mélyinterjút folytatott a londoni pénzügyi központ, a City dolgozóival. A pénzügyekhez laikus, kulturális antropológus végzettségű Luyendijk meggyőződése, hogy minden társadalmi rendszer megérthető, ha az ember a megfelelő kérdéseket teszi fel. A pénzvilág esetében arra kereste a választ, hogyan volt lehetséges, hogy a sok tízezer magasan képzett, sokszor zseniális matematikai képességekkel megáldott pénzügyi szakember összjátéka 2008-ban kis híján összeomlasztotta a teljes nyugati civilizációt. És az adófizetői milliárdokból „megmentett” bankrendszer és pénzvilág vajon ma is képes lenne erre a mutatványra?