Az első mellett két második és két harmadik díjat osztottak ki, több kiemelt díjat odaítéltek, és néhány munkát ezeken túl is megvételre javasoltak, köztük négy pécsi helyszínt bemutató ötletet.
|
A hűvösvölgyi épületet Molnár Farkas tervezte a Szentföld Mozgalom számára |
Az egyik harmadik díjas pályamunka a pécsi városvezetés által is ajánlott Káptalan utcai területen képzeli el az új múzeumot, ahol a nagy kiállítótér épült volna 2010-ben. Volt, aki szerint a pécsi Rókus domb oldalában kellene elhelyezni.
|
A nyertes pályamű ötlete jó, de tönkretenné a képeket. Teknős Miklós / Népszabadság |
Csak remélni merjük, hogy viccelt az az építész, aki egyenesen Felcsútot gondolta el az ideális helyszínnek. Szakmai körökben él a gyanú, hogy a tervező – a közösségi médiából átvett kifejezéssel élve – beletrollkodott a pályázatba, nem várt sikerrel: a Miniszterelnökség díjazta az ötletet. A József nádor nevéhez kötődő alcsúti arborétum fölötti hegyoldalban, a csaplári erdőben álló kétszáz éves, tekintélyes libanoni cédrus köré épülne meg a stadion formájú múzeum. „A Bíráló Bizottság tekintettel a helyszínválasztásra, a pályamű építészeti ötletességére és a műalkotások iránt tanúsított érzékenységére a pályaművet megvételben részesíti." A Miniszterelnökség 500 000 forintot ad érte.
A projektek Pécsről nézve
Csontvárynak 1973 óta állandó kiállítása van Pécsen. A művész képeihez kötődő helybéliek aggódva gondolnak arra, hogy másutt épül meg a festő múzeuma.
Hoppál Péter, Pécs parlamenti képviselője, kulturális államtitkár korábban közleményben állt ki amellett, hogy a képek maradjanak a megyeszékhelyen. A kormánypárti politikus – lapunknak nyilatkozva – úgy vélekedett: Lázár János fővárosi művészettörténészekre hallgatva Budapesten szeretné látni a képeket, mert ott nagyobb közönségük lenne, ám a főváros nem nyer annyit, amennyit Pécs veszít.
Az eredmény (a fővárosi győztes) ismeretében megkérdeztük Hoppált, hogy Pécs vajon megtarthatja-e a Magyar Nemzeti Galéria tulajdonában lévő Csontváry-gyűjtemény bemutatási jogát. A politikus újra hangsúlyozta, hogy szerinte hosszú távon Pécsen van a helye a gyűjteménynek. Pécs kormánypárti irányítóit is megkerestük az ügyben, ők írásban arról tájékoztatták lapunkat, hogy a városvezetés továbbra is kiáll a művek otthon tartása mellett.
|
A pécsbányai külfejtő modernista tömbje |
A pécsiek úgy vélik, Csontváryt elvesztette a város. Várkonyi György, a pécsi múzeum nyugdíjas művészettörténésze szerint sokkal nagyobb a baj: „Ha a győztes terv alapján a Magyar Szentföld Templomban megépített múzeum fogadná be a képeket, azok megsemmisülnének. Annak a tervnek az attrakciója az üvegtetőn áttörő természetes fény, márpedig az elpusztítja a festményeket." Várkonyi muzeológiai abszurdnak minősítette a tervet. Viszont ha átdolgoznák, az elképzelés látványosságából semmi sem maradna. (Ungár Tamás)